Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Підприємства сфери послуг України

Комплекс виробництва товарів народного споживання і сфери послуг (соціальний комплекс)

Підприємства сфери послуг

Якщо нам потрібно відремонтувати квартиру, автомобіль, телевізор або просто прибрати в квартирі, почистити одяг, підстригтись, ми звертаємось до однієї із спеціальних установ сфери послуг, чи, як тепер кажуть, до «сервісу». Це слово прийшло до нас із-за кордону і означає обслуговування. Такі підприємства є майже в усіх містах, а подекуди і в селах.

Серед різних послуг населенню надзвичайно велике значення має торгівля. Вона поділяється на оптову й роздрібну. Завдання оптової торгівлі – закупити у виробників великі партії товарів і забезпечити ними магазини, які здійснюють продаж товарів населенню (роздрібна торгівля). Роздрібна торгівля поділяється на державну, кооперативну, приватну. До торгівлі належить громадське харчування.
Рівень розвитку торгівлі і громадського харчування в Україні низький. В країну завозиться багато низькоякісних зарубіжних товарів і продуктів. Вітчизняний виробник ще надто слабкий. У нас мало дешевих приватних магазинів, їдалень, кафе, ресторанів.

Певного розвитку за післявоєнний період набула система освіти. В Україні створено широку мережу загальноосвітніх шкіл та дошкільних дитячих закладів, ПТУ та технікумів, вузів та науково-дослідних інститутів. За останні роки з'явились приватні навчальні заклади, серед яких ліцеї, гімназії, коледжі і навіть вузи. У 1995 р. в Україні налічувалося 160 вузів, де навчалось майже 900 тис. студентів. Проте, щоб забезпечити високий рівень освіти та духовне зростання особистості, треба реформувати цю галузь, виділити кошти на будівництво нових шкільних приміщень, оснащення їх необхідним обладнанням, створення сучасних засобів навчання, поліпшення підготовки учительських кадрів та створення їм належного рівня життя.

Важко переоцінити роль у розвитку суспільства закладів культури і спорту. В країні близько 25 тис. бібліотек, серед яких найбільшою є Центральна наукова бібліотека імені В. Вернадського в Києві, багато музичних і художніх шкіл, клубів і кінотеатрів, теле- і радіостудій, стадіонів і спортивних клубів, музеїв і парків відпочинку.

У сфері послуг важлива роль належить рекреаційному господарству, завдання якого сприяти відновленню здоров'я людини. В країні створено мережу оздоровчих закладів, баз відпочинку та туризму. Лише санаторіїв та пансіонатів у нас більш як 500. Сприятливі умови для цього створені природою в Криму, Карпатах, на узбережжі Чорного і Азовського морів та в деяких інших районах [1]. В перспективі намічено спорудження санаторіїв і будинків відпочинку на території північно-східної частини Українських Карпат.

Важко уявити собі сучасне життя людей без послуг пасажирського транспорту та засобів зв'язку. На жаль, будівництво нових ліній метрополітену, створення нових автобусних і тролейбусних маршрутів і підприємств зв'язку значно відстали від потреб населення.

Бажано запам'ятати

До складу соціального комплексу входять галузі легкої промисловості, заклади сфери послуг, торгівлі, культури, освіти, охорони здоров'я тощо.
Основне завдання легкої промисловості – забезпечити населення одягом та взуттям. Підприємства швейної промисловості розміщені майже в усіх обласних центрах країни. Підприємства, що випускають бавовняні тканини, працюють в Херсоні, Тернополі, Донецьку, Чернівцях, вовняні – в Одесі, Чернігові, Луганську, Сумах, шовкові – в Києві, Черкасах, лляні – в Рівному, Житомирі. Найбільші взуттєві фабрики розташовані у Києві, Луганську, Харкові, Одесі, Львові, Сумах, Луцьку. Сфера послуг, громадського харчування країни, торгівля ще не задовольняють повною мірою потреб населення.

Додатковий матеріал

[1] Найбільшою курортною зоною України є Крим, зокрема його Південний берег. Тут зосереджено близько 130 санаторіїв і лікувальних пансіонатів.
Найдавніший бальнеологічний курорт в Україні, що діє з 1576 р., – в с. Шкло Львівської обл. Почесний вік мають також курорти в Трускавці (1827), на Одеських лиманах (1829) та Березівці під Харковом (1862).
Найбільший санаторій в Україні – «Марат» на Південному березі Криму, в селищі Місхор.

Запитання і завдання

Перший рівень
1. Які галузі об'єднує легка промисловість?
2. Назвіть підприємства легкої промисловості, що працюють у вашому районі (області).
3. На контурній карті позначте міста, де є взуттєві фабрики.

Другий рівень
1. Які галузі народного господарства забезпечують сировиною легку промисловість?
2. Назвіть чинники, що впливають на розміщення соціального комплексу.
3. Які завдання стоять перед сферою послуг?

Третій рівень
1. Чому підприємства легкої промисловості максимально наближені до районів споживання?
2. Відвідайте найближче підприємство сфери послуг. Поцікавтесь, які замовлення воно виконує, чи задоволені замовники якістю виконаних робіт. Зробіть висновки.
3. Проаналізуйте схему «Соціальний комплекс». Без яких, на вашу думку, допоміжних ланок народного господарства цей комплекс не може функціонувати?