Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Економічні центри південної частини України: Сімферополь, Севастополь, Керч

Економічні центри південної частини України

Сімферополь (350 тис. чоловік) – адміністративний центр Автономної Республіки Крим. Місто лежить на берегах р. Салгир. В історичних документах XVI ст. згадується під назвою Ак-Мечеть. Сучасний Сімферополь – значний промисловий центр. Тут випускають телевізори, вироби з пластмаси, взуття, продукти харчування. В місті три вищих навчальних заклади (університет, медичний та сільськогосподарський інститути), працює Кримське відділення інституту археології Національної академії наук України, інші науково-дослідні установи. Є три театри, Цирк, філармонія, кілька музеїв.

Севастополь (401 тис. чоловік) – місто засноване у 1783 р. як військово-морська база (Мал. 97). Севастопольські бухти вважаються одними з найкращих у Європі для цієї мети. Місто Севастополь має спеціальний статус, який визначається законами України. Це значний культурний та промисловий центр України. Тут працюють суднобудівний, авіаційний (випуск вертольотів), приладобудівні, електроремонтні заводи. Добре розвинута харчова промисловість: виноробна, м'ясна, молочна, безалкогольних напоїв, хлібопекарська. Легка промисловість представлена швейною, трикотажною, спортивних виробів фабриками. У місті чимало музеїв, серед яких найбільш відомі: музей героїчної оборони Севастополя (Панорама, Діорама), Херсо-неський історико-археологічний заповідник, художній музей та музей-акваріум Інституту біології південних морів Національної академії України. Цей інститут у 1896 р. заснував Міклухо-Маклай. Діють також Севастопольський державний технічний університет, Цивільний інститут атомної енергетики, військово-морське училище. У Севастополі та його околицях розташовано кілька заказників республіканського значення, зокрема Айя (ландшафтний) та Чорна Річка (геологічний). Місто славиться своїми парками (Учкуївка, Приморський, Перемоги). Площа зелених насаджень перевищує 43 тис. гектар.

Мал. 97. Севастополь

Севастополь – військово-морська база України. Тут базується також на правах оренди Чорноморський військово-морський флот Росії.

Керч (180 тис. чоловік) – місто обласного підпорядкування. У VI ст. до нової ери на місці Керчі було античне місто Пантікапей. Сучасна Керч – велике портове і промислове місто на березі Чорного моря. Головні підприємства – залізорудний комбінат, металургійний та суднобудівний заводи. Розвинута харчова (в тому числі рибна), будівельних матеріалів і легка промисловість. Це значний науковий і культурний центр Автономної республіки Крим. В місті працює Південний науково-дослідний інститут рибного господарства і океанографії. У Керчі завжди багато туристів, які відвідують Керченський історико-культурний заповідник, до складу якого входять музеї: історико-археологічний, історії оборони Аджимушкайських каменоломень, історії Ельтигенського десанту. Великий інтерес викликають такі об'єкти туризму, як розкопки Пантікапея, Царський курган, церква Іоанна Предтечі (X ст.), картинна галерея.