Масляк П. О., Шищенко П. Г.

Місцевий час, поясний час, декретний час, літній час

Час місцевий, поясний, декретний, літній

Місцевий час

Після закінчення навколосвітньої подорожі в 1522 р. супутники Магеллана прибули до Іспанії в п'ятницю, хоч за корабельним журналом, який ретельно вівся день у день, був четвер. Чому ж так сталося?
Одиницею виміру часу на Землі є доба – 24 год. За добу Земля здійснює повний оберт навколо своєї осі, а протягом години обертання – тільки на 15° (360°:24). На різних меридіанах в один і той же момент різний і час. Він однаковий лише на всіх точках будь-якого одного меридіана. Такий час і називають місцевим, він зумовлений положенням пункту на географічній довготі. Різниця в часі між меридіанами залежить від відстані між ними. При відстані 15° вона становить 1 год, при відстані 180° – 12 год, при відстані 360° – 24 год (доба). Під час навколосвітньої подорожі кораблі Магеллана рухались із сходу на захід, а тому через кожні 15° Сонце для моряків сходило і заходило сьогодні на 1 год раніше, ніж учора. А за весь час подорожі це сталося 24 рази, в результаті чого наставання ночі випередило день на цілу добу, тому для учасників плавання і був четвер замість п'ятниці. Отже, у разі руху на схід чи на захід необхідно змінювати відлік часу. (З'ясуйте, як буде відрізнятися місцевий час у населених пунктах, віддалених за довготою на 1°, 2° і т. д. Чи зручно користуватися місцевим часом на великій території?)

Поясний час

Для зручності відліку часу вся поверхня земної кулі поділена меридіанами на 24 годинні пояси, від 0 до 23, різниця між якими становить 15° довготи (1 год часу). В усіх населених пунктах даного поясу час домовились вважати однаковим. Відлік часу ведеться від нульового, або Гринвіцького, меридіана: в кожному поясі встановлений єдиний поясний час, який дорівнює часу середнього меридіана. Фактичні межі годинних поясів проходять по державних і адміністративних кордонах, близьких до меридіанів. Під час руху з одного поясу в інший із заходу на схід стрілку годинника переводять на одну годину вперед, а під час руху на захід – на одну годину назад.
Першими поясним часом почали користуватися США в 1884 р. В Європі час нульового поясу називають західноєвропейським, першого поясу – середньоєвропейським, другого – східноєвропейським. Україна розташована в другому годинному поясі.
Пояси відлічують у східному напрямі від нульового годинного поясу. Це означає, що на схід від Гринвіча час доби збільшується, а на захід – зменшується. Де ж починається нова доба? Нею умовно вважають 12-й годинний пояс – 180-й меридіан, по якому для зручності на Землі встановлена лінія зміни дати. Вона проходить між Азією і Америкою від Берингової протоки на південь по океану. На західному узбережжі Чукотки неділя, а на Чукотці в той же час – понеділок. Тому, перетинаючи лінію зміни дати на захід, одним днем нехтують (наприклад, після 5-го настає 7-ме), а, перетинаючи цю лінію на схід, два дні підряд називають одним і тим же числом. Наприклад, якщо корабель, що вийшов з Владивостока 12 жовтня, був у дорозі 14 діб, то він прибуде до Сан-Франциско 25, а не 26 жовтня.

Декретний час

У колишньому СРСР по всій його території декретом від 1919 р. відлік часу був змінений – зсунутий на одну годину вперед. Цей час став називатися декретним. Нині країни Балтії, Білорусь живуть за часом другого поясу, в якому вони розташовані. У Російській Федерації його відлічують з випередженням часу другого поясу на одну годину – це московський час.
Для повнішого використання світлої частини доби протягом року, економії палива та електроенергії у багатьох країнах введений літній час: щороку з останньої неділі березня до останньої неділі вересня годинник переводять на 1 год вперед. Це означає, що Сонце знаходиться на полудневій лінії в середині годинного поясу не о 12 год дня, а о 13.
Які особливості розташування території України щодо годинних поясів? У Державній комісії єдиного часу та еталонних частот України враховується та обставина, що 95% території країни перебуває в другому годинному поясі. Тільки Луганська та частини Донецької і Харківської областей розташовані в третьому, а незначна частина Закарпатської області – в першому годинних поясах, де місцевий час відрізняється від поясного більш як на півгодини. Час другого поясу в межах України є київським (з'ясуйте, чому). Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 1992 р. на території України запроваджено такий порядок відліку часу: час другого поясу (київський час) з переведенням щорічно годинникової стрілки в останню неділю березня о 2 год на одну годину вперед і в останню неділю вересня о 3 год на одну годину назад. Це означає, що рух транспорту, міжміський телефонний і телеграфний зв'язок на території України здійснюється за київським часом.

Запитання і завдання

1. Який час називають місцевим?
2. З якою метою був запроваджений поясний час?
3. Для чого встановлена лінія зміни дати?
4. У чому особливості положення України щодо годинних поясів? З'ясуйте, на скільки годин і куди потрібно перевести годинникову стрілку в разі перельоту з Києва до: а) Лондона; б) Вашингтона; в) Ташкента; г) Токіо.