Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Економіка й екологічні проблеми України

Економіка й екологічні проблеми

Бажано запам'ятати

Територія України (повітря, води, грунти, ліси) за останні роки зазнала надмірного забруднення. Основними причинами цього є: застаріла технологія виробництва майже всіх промислових підприємств, нераціональна структура промисловості; недостатня екологічна освіта і виховання людей, що є причиною байдужого ставлення до екологічних проблем; недостатня увага до цієї проблеми державних органів. Поліпшити екологічну ситуацію можна тільки через широке міжнародне співробітництво, бо екологія – це глобальна проблема людства.

Додатковий матеріал

[1] Перші законодавчі акти про охорону природних багатств на території України були видані за часів Київської Русі. Так, «Руська правда» – збірник норм права Ярослава Мудрого – встановила відповідальність за незаконний відстріл бобрів, деяких рідкісних видів птахів. Вже в той час на території Київської Русі, зокрема Володимир-Волинського князівства, створювалися свого роду заповідні угіддя, насамперед у лісових масивах, де регламентувалися полювання та деякі інші види природокористування.

Запитання і завдання

Перший рівень
1. Чи може сучасне суспільство бути байдужим до навколишнього середовища? Назвіть організації, що виступають на захист природного середовища. Коли відзначають Міжнародний день охорони природи?
2. Останнім часом біля багатьох водойм з'явилися таблички з попередженням: «Купатися і ловити рибу – заборонено!» Поясніть, чим може бути викликана така заборона. Що можете зробити ви, щоб відпала потреба в таких попередженнях?

Другий рівень
1. Жителі села часто скаржаться: «Знову кислотний дощ випав, огірки пропали». Чому виникають кислотні дощі? Чи є можливість запобігти цьому явищу?
2. Природа щедро наділила нашу країну своїми дарами. Серед них і українські чорноземи. Яка ваша думка: чи по-господарському вони використовувались досі? Якби ви були агрономом, які б запропонували заходи, щоб повернути грунтам їх родючість?

Третій рівень
1. Проведіть аналіз стану джерел та колодязів у вашій місцевості (якщо вони є). Дайте рекомендації щодо догляду за ними. Організуйте своїх товаришів на виконання цих рекомендацій.
2. Якщо у вашому районі є промислове підприємство, поцікавтесь, як вирішена на ньому проблема відходів. Чи забезпечено воно необхідним сучасним устаткуванням? Дайте пропозиції, як зробити його екологічно чистим.
3. Наші предки надзвичайно шанобливо ставились до природи. Про це яскраво свідчать залишені нам прислів'я: «Як у лісі гукнеш, так і відгукнеться»; «Не бий бобра, не буде добра». Які прислів'я, вірші, пісні знаєте ви на цю тему? Запишіть їх у зошиті.