Пастернак О.

Походження Київського тризуба (частина 2)

Омегу в перші віки християнства підвішували до перекладини хреста як символ якоря спасіння.
Щодо якорів на монетах Понтійського царства, то вони по часу відносяться до перебування в тих місцях антів, кельтів, як пояснювали Шахматов, Корш і інші, з Аквітанії, з Галлії. Це вимагає розвідки. Монети з тризубом знайдено в місцях Тмутаракані (Тамань, Крим). Татари, очевидно, позичили цей символ. Хани вважали, що той, хто користується їх монетами, їм підвладний. Тому символ тризуба у них міг значити підвладність їм народу, у якого тризуб був символом їх державної незалежності, самостійності. Моряками татари взагалі не були.
Треба взяти до уваги також, що в річках Сулі і Пслі знайдено багато якорів із часів до Христа і по Христі. Про це згадує Левассер де Боплан, як очевидець. Він (Боплан) був на Україні з 1630-1647 р.
Отож після наведених джерел ясно, що київський тризуб походить з півдня, а не з півночі, як твердить барон Таубе.
Герб тризуб має свої сліди на півдні, почавши ще з часів перед Христом, коли на півночі в Києві лише в кінці X ст., а ще дальше на півночі, в Швеції, зустрічаємо його ще пізніше.
Лишається питання, якою дорогою герб тризуб прийшов до Києва, чи дорогою, яку можна назвати дорогою особи, династії або культури, чи дорогою речі (твору) або цивілізації. Це питання вимагає історичної розвідки, його історики з часом розв'яжуть.
Дорога особи, династії або культури є та, що до Києва прийшов князь і приніс із собою свій родовий герб тризуб. Дорога цивілізації є та, що князь (княжий рід) вже віками сидів у Києві, а герб тризуб бачив на чужих монетах і скультурував (прийняв або присвоїв на свій лад) його для себе. До чужого герба тризуба додав свої знаки до зовнішньої ознаки тризуба, а тим означив свій родовий княжий клич. А особисто-пануючий клич переплітав в ядрі тризуба або монограмою, або геральдичними знаками.

Одна з тих доріг є певною, але котра з них, не знати, бо поки-що обставини, які приносять наведені джерела, вказують на обидві дороги.
На 1). Крім численних слідів герба тризуба в безпосередній близькості Києва вказує і та обставина, що князі київські й тмутараканські – рідня.
На 2). Герб тризуб має своє культурне домівство в одній з південних культур (є культурним твором однієї з південних культур), а дорогою цивілізації пішов до північних культур так, як багато інших цивілізацій, які йшли все від південних культур до північних, а ніколи від північних до полудневих. Герб тризуб прийшов дорогою цивілізації з півдня на північ до Києва, а звідти пішов дальше на північ до Швеції.

Цю дорогу цивілізації вказує сам барон Таубе гербом тризубом на мечі, який був викопаний в Естонії на острові Езелі. Барон Таубе відгадує, що цей тризуб є подібним до київського тризуба, а меч є воєнним трофеєм, взятим естонським князем у руського князя. Так відгадувати не можна, бо:
1). Цей тризуб не виказує зовнішньої ознаки родового київського княжого роду, а внутрішнім переплетом ядра не нагадує переплетів особистих кличів київських князів; цей тризуб є собі цілком від київського тризуба окремим гербом з ознакою окремого княжого роду.
2). Тризуб є первісним гербом, так як нинішній герб орел або лев, котрі численні держави скультурували собі по-своєму і ними послугуються.

Не всі герби орли можна уважати за трофей з Росії, тому що Росія послугується гербом орлом; а тому ще менше підстав для походження герба орла з Росії, бо навпаки, Росія герб орел скуяьтурувала від південних культур. Подібно є й з тризубом.
Естонський тризуб не є руським, як то відгадує барон Таубе, він є лише родовим гербом естонського князя і вказує на дорогу цивілізації, а саме, що естонський князь скультурував собі по-своєму від Києва герб тризуб, котрий з Естонії пішов дорогою цивілізації дальше на північ до Швеції.