Шевчук В.О. (ред.)

Ілько Борщак. Іван Мазепа – людина й історичний діяч

Ілько Борщак. Іван Мазепа – людина й історичний діяч

Борщак Ілько – відомий український історик та літературознавець. Народився 19 липня 1892 року у Херсоні. Вчився в університетах у Києві, Петербурзі, закінчив Новоросійський університет (Одеса). У 1919 році був делегований урядом У HP у Париж, де зайнявся вивченням французьких архівів, особливо цікавлячись архівом гетьмана Пилипа Орлика. Був дійсним членом наукового товариства імені Т. Шевченка у Львові, професором Державної школи східних мов у Парижі (з 1939 по 1957 рік). У 1926-1929 роках видавав у Парижі тижневик «Українські вісті», а в 1948-1953 українознавчий журнал «Україна». Автор понад 400 розвідок та статей, присвячених історії України XVIII-XIX століть, зокрема українсько-французьким зв'язкам. Видав праці «Великий мазепинець Пилип Орлик» (1932), «Україна в зображенні європейської літератури» (1930), «Наполеон і Україна» (1937). Спільно із французьким ученим Рене Мартелем видав французькою мовою книгу «Мазепа» (1931), був видавцем творів О. Стороженка, Т. Шевченка, М. Костомарова. І. Мазепи стосувалися ще такі праці І. Борщака: «Мазепа» (1931), «Войнаровський, сестрінок Івана Мазепи» (1939), – «Григорій Орлик, французький козак-генерал» (1956). Помер у Парижі 11 квітня 1959 року.


Доповідь на святочній академії наук т-ва ім. Шевченка 11 вересня 1932 p.
(стиль та орфографія зберігаються за оригіналом)

Пам'яти дружини моєї Софії

I

Все, починаючи від перших років життя аж до смерти, було в ньому виїмкове, що дуже відріжняло його від минулих та майбутніх гетьманів. Покоєвий польського короля вживає всіх своїх сил, щоби з'єднати польську Україну з козацькою; вихований політично в часі розкладу королівської влади й розквіту шляхетських вольностей, Мазепа підносить абсолютну гетьманську владу на найвищий щабель; єдиний з усіх гетьманів після Хмельницького, що тримав найдовше булаву й стратив її сам, а не наслідком старшинської змови чи московської волі; приятель, принаймні назовні, царя протягом 21 років, андріївський кавалер, князь святої римської імперії, Мазепа в останніх буквально днях свого життя кидає все це в імя незалежної України. Коли до цього додати ще вельми складний характер гетьмана, що його так важко досліджувати, то нема чому дивуватися, що роман заволодів постаттю Мазепи. Спокусі була надто велика, й не могли їй опертися численні поети, мистці, музики, романісти ріжних націй та ріжних часів.

Козацький пікет. Малюнок

Але роман одна річ, а історія друга. Історія це оповідання про минуле, оповідання найдокладніше, скільки це можливо, на підставі документів, фактів і текстів. Історія не стверджує нічого, чого вона не певна й абсолютно певна. Навіть її гіпотези мусять випливати з сумлінних студій джерел. Першою прикметою історії мусить бути покірність текстам, і треба добре стерегтися, аби не надуживати цих текстів до того, щоби вони казали те, що бажано лиш авторові історичної студії. Ніяка політика, навіть найпатріотичніша, не може тут бути виправданням.
Великий французький дослідник Гастон Парі, приятель Драгоманова, праці якого він не раз реферував у французькій академії, написав у грудні 1870 р. (в часі облоги Парижа пруськими військами, час, здається, найсприятливіший для політичних пристрастей) такі рядки: «Я стверджую абсолютно й без жодного застереження, що наука має одну мету – правду задля правди, мати на практиці. За наслідки добрі чи злі, щасливі чи нещасливі, які ця правда може мати на практиці. Той, хто задля патріотичної, релігійної чи навіть моральної мети дозволяє собі у своїх студіях хоч найменший ухил від правди, негоден мати своє місце у великій лябораторії, куди допускають чесних, а не зручних».
Ці шляхетні рядки, писані більш ніж 60 років тому й під якими з радістю в підпишеться кожний історик, гідний цього імени, актуальні більше, ніж коли в наші дні; коли науці доводиться завзято й не завсіди з успіхом боронитися на всі фронти від політики.