Шевчук В.О. (ред.)

Примітки Ілька Борщака

Примітки Ілька Борщака

а) А. Лазаревський. Очерки... Київ, 1872. І, 104. Лист Костомарова з 23 вересня 1877 р.
б) Орлик у листі до сина Григора 9/20.VI.1730 пише: «...Хоча повинен бути шведський король відчувати всяку вдячність до небіжчика Мазепи, без якого після полтавської баталії був би мусів або життя втратити, або піти в московський полон, бо був доведений до крайности й не знав, куди йому звертатися, щоби врятувати свою королівську особу».
в) «В цей день, коли небіжчик гетьман Мазепа помер у Бендерах у 1709 р., я вислухав за його душу службу Божу». Запис у діярії П. Орлика, 2 жовтня 1724 р.
г) Архів франц. мін. зак. справ Pologne Correspondance Politique 1707.
д) Руссе, про твір якого буде далі, називає його навіть «ученим» (І. С. 11. 40).
е) Перше видання праці Руссе Rousset вийшло в 1725-26 р. під псевдонімом J. Nestesuranoi. Memoires de regne de Pierre le Grand La Haye. Є італійський, голяндський та польський переклад.
є) Я довго вагався приймати думку Батовського, що це не портрет гетьмана Мазепи, але переконався в тому після пильного розгляду ескізів Норблєна у Паризькій національній бібліотеці: на одному з них бачимо типового старого жида XVIII ст. без шапки, на другому зявляється фантастична шапка, на третьому є вже підпис Norblin fc. 1775, четвертий мало відріжняється від третього, у пятому нова зміна костюма і нарешті шостий – розповсюджена гравюра.
Загальне вражіння, що це дійсно портрет жида, писаний з натури; це можливе – сам я знав на Херсонщині й Київщині жидів з таким прізвищем. В найстаріших катальогах праць Норблєна Notice necrologiaque sur J. P. Norblin, Paris 1830 16 ct. – a Fr. H. (Hillemacher) Catalogue des estampes... de J. P. Norblin, Paris 1848 ця гравюра називається просто «Мазепа», без зазначення, що це портрет гетьмана. У нас гравюру Норблєна спопуляризував Пшездєцький 1842 р. статтею в «Athenaeum».
ж) Євгенія Рудинська. Листи В. Горленка до П. Мирного. Київ, 1928, с 49.
з) Велике невидане листування В. Горленка до французького письменника, літературного й мистецького критика, автора знаменитих монографій про Левицького та Боровиковського. Denis Roche завдяки зичливосте останнього тепер у нашому розпорядженні, й ми сподіваємось оголосити друком ці листи. Для характеристики Горленка це листування буде справжньою ревеляцією.