Грушевський М.

Козацькі війни перед Хмельниччиною (частина 2)

14. Козацькі війни перед Хмельниччиною (продовження)

Скоро потім умер старий король Жигимонт, завзятий ворог православної віри і козацтва, взагалі всього українського. Його син і наступник Володислав навпаки старавсь задоволити, православних, щоб прихилити до себе і православне громадянство, і козаччину. Мав в плянах великі війни і для того хотів мати козаків за собою. Але пани польські хотіли спокою для господарства і не хотіли війни і податків для неї. Вони гасили всі війни, які виникали, пильнували короля і козаків, аби не давали приводу до війни. Щоб козаки не ходили на море, поставлено коло Кодацького порогу на Дніпрі кріпость Кодак, і так не пускали людей на Запороже і на степові промисли. Козаки сподівались при новім королі поширення вольностей, а опинили ся в тісноті, якої ще досі не знали. Тоді завязалась війна з Шведами, козаків покликано на Балтійське море воювати з шведською фльотою. Покладаючи ся на сю війну – що польське військо буде там заняте, козаки під проводом Сулими знищили Кодак (1635). Але польські пани загасили війну з Шведами, і польське військо могло вдарити на козаків. Сього не хотіло ся реєстровим козакам, а ще до того польські комісари сипнули грошима між старшину, щоб намовляла реєстровців відступити від Сулими. Сулиму з товаришами видано і скарано смертю.
Але невдоволеннє між козаками з того тільки збільшилось і війна таки розгорілась, два роки потім. Панам тоді удалось загасити всі війни і польське військо поставлено по квартирах на Україні, для порядку ніби. Та від тих польських вояків завсіди тільки непорядки виходили, бо наприкрялись людям, забирали від них всячину, зневажали. Піднялось повстаннє. Зачав його гетьман Павлюк, скликаючи всіх "благочестивих" (так православних звали), аби повставали на Поляків. Сила народу тоді повстала, - приставали до козаків, побивали панів та панське військо по кватирах. Повстаннє було велике, але війна того року не пощастила козакам; їх побито під Кумейками, і Потоцький, що командував польським військом, почав вішати та голови стинати всім, хто до повстання ходив.
На весну, одначе, повстаннє прокинулось ще сильнійше. Почав його гетьман Острянин. З початку побив він Поляків, але погнавшись за ними, задалеко загнав ся, не діждавши війська, що надходило до нього з ріжних боків. Поляки побили ті ватаги під Лубнями, а потім під Жовнином погромили й самого Острянина. Тоді Острянин кинув військо, пішов з частиною козаків за московську границю й оселив ся слободами під Чугуєвим, а в війську козацькім узяв провід Дмитро" Гуня, славний войовник. Він військо козацьке відвів над Дніпро, на устє Сули, і тут в такім гарнім місці табором став і так добре се місце укріпив, що Поляки ніяк не могли козакам нічого зробити. Шість тижнів боронились тут козаки, і силу побили польського війська. Та підрізало Гуню се, що Поляки заступили дорогу й погромили військо, що з Запорожа до Гуні йшло з поживою та військовим запасом. Як се сталось, Гуня мусів піддати ся, бо вже козаки не мали що їсти, ані чим стріляти – тільки на ту поміч покладали надію.
Поляки дуже розгнівались на козаків за ті дві війни: де могли, не жалували, – чи силою, чи підступом нищили, рубали. Тепер же сподівались задавити їх до останку. Зовсім знести козацьке військо, як у 1596 р. були ухвалили, Поляки тепер уже не хотіли: переконались, що без нього не обійдуть ся. Але хотіли в руках його держати. Всю вищу старшину над козаками від себе понастановляли. Реєстр списали і всіх, хто до того реєстру не попав, з козацтва виключили; повписували ріжних своїх повірників, а кому не вірили – в реєстр не вписали. Знов розложили польське військо по Україні – аби козаків пильнувало. Відбудували наново Кодак на Дніпрі і залогу з реєстрових наЗапорожу поставили, – аби в степах не піднялась ніяка своєволя козацька. І здавало ся, справді придушили козаччину, а з нею й цілу Україну.