Рожик М.Є. та ін.

Воєнні дії у 1915 році. Верденська битва. Перша світова війна

§2. Початок Першої світової війни

Воєнні дії у 1915 році. Перенесення німецьким командуванням основного удару на східний і західний фронти

У 1915 р. Німеччина та її союзники спрямували основний удар проти Росії, розраховуючи завдати їй остаточної поразки й таким чином вивести з війни. Правлячі кола Англії та Франції нічого не зробили, аби полегшити становище Росії (див. документ 3).
Того ж 1915 р. Німеччина спробувала завдати вирішального удару Англії. Вона вперше широко використала підводні човни, щоб припинити ввезення до Англії потрібної сировини та продовольства. Сотні суден було знищено, їхні команди та пасажири загинули. Обурення нейтральних країн змусило Німеччину не топити пасажирські кораблі без попередження. Тим часом Англія, прискоривши будівництво кораблів, а також розробивши ефективні заходи боротьби проти підводних човнів, ліквідувала загрозу.
Навесні 1915 р. Німеччина вперше в історії воєн застосувала один з найбільш жорстоких видів зброї – отруйні гази, але це забезпечило їй лише тактичний успіх.
Невдача спіткала Німеччину і на дипломатичному фронті. Антанта пообіцяла Італії більше, ніж Німеччина та Австро-Угорщина, інтереси яких зіткнулися на Балканах. 23 травня 1915 р. Італія вступила у війну проти Троїстого союзу, відтягнувши на себе певну частину військ Австро-Угорщини та Німеччини.
Лише частково цю невдачу для Троїстого союзу було компенсовано тим, що в жовтні 1915 р. у війну проти Антанти вступили Туреччина та Болгарія, внаслідок чого утворився Четвертний союз. Безпосереднім наслідком цієї події став наступ німецьких, австро-угорських і болгарських військ проти Сербії. Маленька сербська армія чинила героїчний опір, але була розбита переважаючими силами противника. Послані на допомогу сербам війська Англії, Франції, Росії та залишки сербської армії утворили Балканський фронт.

Верденська битва

Переконавшись, що сил для розгрому Росії недостатньо, правлячі кола Німеччини вирішили домогтися переконливої перемоги на Західному фронті. 21 лютого 1916 р. німецькі війська атакували вузьку ділянку фронту біля Вердена, який прикривав шлях на Париж. Німецьке командування зосередило тут величезні сили, розпочавши наступ потужною артилерійською підготовкою. Французький письменник А. Барбюс, який брав участь у цій битві, писав: «Цілі ліси скошувало, немов колосся, усі перекриття продірявлювало, навіть коли на них лежали в три ряди мішки із землею, усі перехрестя поливало сталевим дощем, усі дороги перевернуло догори дном. Скрізь уламки, залишки розбитих обозів, шматки розшматованих трупів, підірваних гармат».
Та коли німецька піхота пішла в атаку, вона несподівано наразилася на інтенсивний вогонь французів. Битва під Верденом, що завершилась у грудні 1916 р., не виправдала сподівань німецького командування.
Втрати кожної зі сторін перевищували 300 тис. чоловік.