Рожик М.Є. та ін.

Головні принципи статуту Ліги Націй

§7. Утворення Ліги Націй

Документи

1. Про головні принципи статуту Ліги Націй
Статут підписали 44 держави. Найважливішими статтями були 8, 10-17 і 22. Ст. 8 проголошувала необхідність обмеження національних озброєнь «до мінімуму, сумісного з національною безпекою і виконанням міжнародних зобов'язань, які накладаються спільним виступом».
Ст. 10 фіксувала принцип взаємної гарантії територіальної цілісності країн-чле-нів Ліги Націй. Будь-яка війна чи загроза війни викликала з боку Ліги Націй заходи, «здатні дієвим чином забезпечити мир націй».
Ст. 12-15 визначали порядок розв'язання суперечок з допомогою третейського суду чи шляхом розгляду в Раді Ліги.
Ст. 16 надавала право накладати санкції на державу, яка вчинила акт агресії. Усі члени Ліги Націй зобов'язані були розірвати з цією державою торговельні і фінансові відносини. Рада Ліги визначала контингенти сухопутних, морських і повітряних сил «для підтримки поваги до зобов'язань Ліги». Статут Ліги Націй передбачав втручання Ліги в суперечки між державами – не її
членами.
Ст. 22 встановлювала порядок управління колишніми африканськими володіннями Німеччини і арабськими територіями Османської імпері

Дипломатический словарь. Т. ІІІ. М., 1971, с. 188.

2. В Лізі Націй
Асамблея Ліги Націй засідає в одному з релігійних концертних залів – в залі Реформації готелю «Вікторія». В його до смішного малих службових приміщеннях товпляться усі видатні діячі сорока восьми держав.
Який ентузіазм струменить в цей день від зборів представників усього світу! Й справді існує загальна віра у створення міжнародної системи, яка забезпечить підтримку миру врешті-решт на довгі роки.

Табуи Ж. 20 лет дипломатической борьбы. М., 1960, с. 50-51.

3. Основні документи Вашингтонської конференції
1) Договір чотирьох держав (США, Англії, Японії і Франції) про спільний захист сторонами, що домовляються, прав на острівні володіння і основні території в районі Тихого океану. З укладенням договору втрачав силу англо-японський союз.
2) Договір дев'яти держав (США, Англії, Франції, Японії, Італії, Бельгії, Голландії, Португалії і Китаю), підписаний 6 лютого 1922 p., проголошував принцип поваги суверенітету, територіальної, адміністративної недоторканності Китаю. В разі порушення договору передбачався тільки обмін думками між сторонами, які його підписали.
Договір зобов'язував дотримуватися принципу «рівних можливостей» для торгівлі й промисловості усіх націй на усій території Китаю, утримуватися від використання внутрішнього становища Китаю для набуття спеціальних прав і переваг, які можуть зашкодити інтересам інших держав.
Договір п'яти держав (США, Англії, Японії, Франції і Італії), підписаний 6 лютого 1922 p., встановлював розміри лінійного флоту між США, Великобританією, Японією, Францією і Італією в пропорції 5:5:3: 1,75 : 1,75. Тоннаж лінкорів встановлювався по 525 тис. тонн для США і Англії, 315 тис. для Японії і по 175 тисяч – для Франції і Італії. Для авіаносців тоннаж встановлювався у розмірах по 135 тис. тонн для США і Англії, Японії – 81 тис, Франції і Італії – по 60 тис. тонн. Були встановлені відповідні норми на корабельну артилерію, тоннажність авіаносців і т. п.
Договори, підписані на Вашингтонській конференції, доповнили Версальський мирний договір і стали основою «рівноваги сил» на Тихому океані, наріжним каменем Версальсько-Вашингтонської системи післявоєнних міжнародних відносин.

Дипломатический словарь. М., 1971, Т. 1, с. 276

Запитання і завдання

1. Яке значення для розвитку міжнародних відносин після першої світової війни мало створення Ліги Націй?
2. Які упереджувальні заходи могла вживати Ліга Націй проти агресорів?
3. Який принцип взаємовідносин з Китаєм намагалася утвердити у своїй зовнішній політиці Японія?
4. Які наслідки для Китаю мала політика «відкритих дверей» і «рівних можливостей»?
5. Які договори були підписані на Вашингтонській конференції? Охарактеризуйте головні вимоги цих договорів.
6. Оцініть наслідки Вашингтонської конференції для Китаю.
7. На якій основі базувалася Версальсько-Вашингтонська система? Проаналізуйте зміст основних документів Вашингтонської конференції.