Рожик М.Є. та ін.

Франція у міжвоєнний період

§12-13. Франція у міжвоєнний період

Документи

1. Сполучені Штати Америки (З виступу А. Бріана)
«Тільки розглядаючи питання (про об'єднання Європи. – Авт.) під кутом зору політики уряди зможуть розв'язати проблеми економічної співпраці. Між народами, які займають географічно суміжне положення, а такими є народи Європи, повинні існувати федеральні зв'язки».
Значна частина присутніх встає і довго аплодує Бріану. Цікавий виняток серед голів делегацій являють собою Макдональд, котрий, насупившись, залишається сидіти, і страшенно схудлий Штреземан, який сидить непорушно, опустивши голову.
Присутній на засіданні французький соціаліст Ренозель плаче від радості. Чути, як він намагається перекричати вітальний гам натовпу: «Ви бачите... ви ж бачите, що народам більш за все не вистачає ідей! Гляньте, який ентузіазм охопив їх при оголошенні Сполучених Штатів Європи».

Табуи Ж. 20 лет дипломатической борьбы. М., I960, с. 97-98.

2. Із Програми Народного Фронту Франції. Політичні свободи
І. Захист свободи
§1. Загальна амністія.
§2. Проти фашистських ліг:
а) Ефективне роззброєння і розпуск напіввоєнних формувань відповідно до закону.
б) Вжиття передбачених законом заходів у випадку провокації, вбивства або замаху на безпеку держави.
§3. Оздоровлення громадського життя, зокрема шляхом визнання несумісними парламентських мандатів з іншими офіційними функціями. ...§6. Школа і свобода совісті:
б) Забезпечити всім, і учням, і вчителям, повну свободу совісті, особливо зберігати повагу до нейтральної школи, до світського характеру навчання і до громадянських прав викладацького складу.
II. Захист миру
§2. Міжнародне співробітництво в рамках Ліги Націй з метою забезпечити колективну безпеку через визначення агресора і автоматичного і солідарного застосування санкцій у випадку агресії.
§4. Націоналізація воєнної промисловості і скасування приватної торгівлі зброєю.
§5. Ліквідація таємної дипломатії, міжнародні виступи і публічні переговори з метою повернення до Женеви держав, що вийшли з Ліги Націй, але не посягаючи на основні принципи Ліги Націй: колективну безпеку і неподільний світ.

Хрестоматия по новейшей истории. Документы и материалы. Т. 1. М., 1960, с. 375-376.

Запитання і завдання

1. Охарактеризуйте економічне становище Франції після першої світової війни. Які галузі промисловості розвивалися найшвидше?
2. Коли до влади прийшов «Національний блок»?
3. Яку внутрішню політику проводив уряд в умовах кризи?
4. Охарактеризуйте робітничий рух в 20-30-х роках.
5. Як відбулася стабілізація французької економіки?
6. Назвіть фашистські організації, які діяли у Франції.
7. У чому виявився регрес господарства Франції?
8. Які внутрішньополітичні заходи проводив уряд Національного фронту?
9. Охарактеризуйте напрями зовнішньої політики Франції у 20-30-х роках.
10. Як розвивалися франко-німецькі відносини у 20-30-х роках?
11. Які держави планувалося залучити до Східного пакту? Завдання: проведіть засідання «круглого столу» на тему «Зовнішня політика європейських держав наприкінці 30-х років і французька політика на Європейському континенті».