Рожик М.Є. та ін.

Посилення економічних і політичних позицій США після Першої світової війни. Політичний курс Вудро Вілсона

§14-15. Сполучені Штати Америки у міжвоєнний період

Посилення економічних і політичних позицій США після Першої світової війни

США вступили у війну у квітні 1917 p., коли вона наближалася до закінчення. В Європі американська армія розпочала військові дії тільки у червні-липні 1918 р. Під час бойових операцій США втратили 130 тис. чоловік вбитими і близько 200 тис. пораненими. Більшість американського суспільства майже нічого не знала про криваві страхіття світової бійні.
За роки війни американські підприємці за рахунок воєнних поставок одержали прибутків на суму 35 млрд дол. Закордонні капіталовкладення порівняно з довоєнним часом збільшилися у 6 разів. Таким чином, США із боржника перетворились на найбагатшого кредитора. Промисловість Сполучених Штатів у цей час зростала швидкими темпами. Особливо успішно працювала важка індустрія, яка обслуговувала військові потреби. Значно збільшили виробництво автомобільна, гумова, хімічна, сталеливарна та інші галузі промисловості. У 1920 р. на США припадало 85% світового виробництва автомобілів, 67% – нафти, понад 60% – чорних металів. США виплавляли сталі у 4,5 раза більше, ніж Англія, і в 14 разів більше, ніж Франція. Індустріальний розвиток характеризувався зосередженням найважливіших галузей промисловості у руках невеликої кількості монопольних об'єднань. Залізничні компанії утворили 4 великих об'єднання. В морських перевезеннях панував трест «Анаконда». У 1919 р. найбільші монополії США (що об'єднали 5% підприємств країни), де зосереджувалося до 55% робітників, давали 60% всієї промислової продукції. Добробут американської нації створювався важкою працею фермерів, яких у 1920 р. налічувалося майже 8 млн. чол., та зусиллями інших категорій трудящих, у тому числі й емігрантів.

Політичний курс В. Вільсона

Після закінчення війни президентом США до 1920 р. залишався Вудро Вільсон (1856-1924), який обіймав цю посаду ще з 1912 р. Його політика була спрямована на зміцнення позицій американських фінансових кіл. У галузі зовнішньої політики США проводили експансіоністський курс у Латинській Америці та на Далекому Сході. У квітні 1917 р. американський президент оголосив про вступ США у війну з наміром «врятувати світ для демократії». У січні 1918 р. президент проголосив «14 пунктів» мирного врегулювання. Програма миру В. Вільсона передбачала зміцнення провідних позицій США у світовій торгівлі й політиці через посередництво Ліги Націй.
У роки війни демократична і республіканська партії підтримували В. Вільсона. Згодом ця одностайність була порушена. Деякі представники правлячих кіл (Т. Рузвельт, К. Лодж) висловлювалися за розширення зовнішньополітичної активності США, інші – за повернення США до політики ізоляціонізму, невтручання у справи Європи. На проміжних виборах проти В. Вільсона виступила досить сильна опозиція. Більшість опозиціонерів в обох палатах Конгресу опинилася на боці республіканців, що ускладнювало проведення президентом його політики.
В. Вільсон був одним із організаторів боротьби проти більшовицького режиму в Росії. У квітні 1918 р. збройні сили США спільно з військами Англії, Франції та Італії висадилися в Мурманську та Архангельську, а в серпні цього ж року американський корпус під командуванням генерала Гревса прибув на Далекий Схід. Однак невдовзі уряд США відмовився від політики збройного втручання у далекосхідні події. Натомість США збільшили матеріальну допомогу адміралу Колчаку, надали кредити Польщі, проводили активну дипломатичну роботу на Паризькій мирній конференції.
Проте далекосяжні плани США на цій конференції провалилися. На заваді намірам В. Вільсона стали Англія та Франція. У відповідь Конгрес США відмовився ратифікувати Версальський договір і США не вступили до Ліги Націй.
В економічній сфері Сполучені Штати вели вперту боротьбу за світові ринки, що найбільше зачіпало інтереси Англії. Після війни ділові кола США скупили багато промислових і торгових підприємств у Німеччині, Австрії, Італії, Бельгії, Швейцарії та інших країнах Європи. Економічний і політичний тиск США посилювався також і на країни Центральної та Південної Америки.