Рожик М.Є. та ін.

Іспанія після Першої світової війни. Диктатура Прімо де Рівери

§19. Іспанія у міжвоєнний період

Іспанія після Першої світової війни

У роки першої світової війни Іспанія зберігала нейтралітет і використала його для розбудови своєї економіки. До воюючих країн Європи вона постачала метал, вугілля, руду, що давало високі прибутки власникам підприємств. Після війни іспанська промисловість втратила замовлення, що призвело до різкого падіння виробництва, збільшення кількості безробітних, стрімкого росту цін на продукти харчування і на товари першої необхідності.
Економічна нестабільність загострила політичну боротьбу. У серпні 1917 р. країну охопив загальний політичний страйк, внаслідок якого значно зріс авторитет Іспанської соціалістичної робітничої партії (ІСРП) та анархо-синдикалістів, котрі мали в Іспанії найбільший вплив і сприятливі умови для діяльності. Під тиском населення іспанський уряд запровадив 8-годинний робочий день, зробив інші поступки трудящим.
Під впливом перемоги в Росії більшовиків у країні активізувалися крайні ліві угруповання: Національна конфедерація праці (профспілкове об'єднання), ІСРП та деякі молодіжні організації. В листопаді 1921 р. виникла об'єднана Іспанська комуністична партія.
Страйки, мітинги, терористичні акти анархістів викликали страх у середніх класів і великих промисловців. Вбивство прем'єр-міністра Дато, здійснене анархістами в 1921 p., обурило демократичні кола країни. Політична ситуація загрожувала безладом та анархією, а правлячі кола не здатні були стабілізувати її. В Каталонії наростав сепаратистський рух.
Водночас на противагу соціалістичному рухові почали енергійно діяти «хунта оборони» (загони каталонських правих), молодіжна монархічна організація «Рекете» та ін., які вимагали встановлення влади «твердої руки». Приводом до їх активізації став цілковитий розгром іспанської армії в Марокко влітку 1921 р.
Народ Іспанії рішуче виступив за припинення війни в Африці, вимагаючи покарати її організаторів. Антивоєнний рух поширився на армію. У ряді військових гарнізонів відбулися повстання солдатів, які відмовилися їхати до Марокко. Внутрішню політичну ситуацію вже не могли контролювати ні король Альфонс ПІ, ні уряд. В Іспанії визрівав правий переворот. 13 вересня 1921 р. командувач каталонським військовим округом генерал Мігель Прімо де Рівера очолив антиурядовий путч. Сформувати новий урядовий кабінет король доручив Рівері.

Диктатура Прімо де Рівери (1923-1930)

Прийшовши до влади, Рівера замість цивільного уряду створив військову директорію, запровадив сувору урядову цензуру, заборонив ІКП. У своїх діях він спирався на військових, яким надав ряд привілеїв. Водночас він почав репресії проти автономістських настроїв серед басків, каталонців та галісійців. В Іспанії було встановлено жорстокий авторитарний режим. Тиск демократичних сил, наростання загального невдоволення примусили диктатора замінити військову директорію цивільним урядом. Ліві партії вели проти режиму безперервну боротьбу. Зростав вплив профспілок. Знову по всій країні розгорнулися терористичні акти анархо-синдикалістів. Виявляло своє невдоволення безземельне селянство. Навіть середній клас почав відходити від диктатора. Прімо де Рівера гарячково шукав виходу з політичної кризи і навіть робив спроби демократизації режиму. Зокрема, він виступив за скликання Національної асамблеї, що мала виконувати роль кортесів парламенту, проте це не врятувало генерала. Навіть генерали-реакціонери розірвали стосунки з Ріверою, щоб не компрометувати себе. В січні 1930 р. Прімо де Рівера подав у відставку.