Рожик М.Є. та ін.

Зовнішня політика Італії у міжвоєнний період

§18. Італія у міжвоєнний період

Зовнішня політика

«Ми маємо право на імперію», – говорив Муссоліні. У 1924 р. він підписав договір з Югославією, за яким та повернула Італії Рієку. Далі фашистська експансія була спрямована на Албанію і фактично призвела до встановлення над нею протекторату Італії. Використовуючи сприятливе міжнародне становище, дуче розпочав завоювання колоній.
У країні велася широкомасштабна фашистська пропаганда війни, відбувався процес мілітаризації економіки. У 1934 р. було прийнято закон про воєнізацію нації, який поклав початок зростанню чисельності збройних сил. Все доросле населення було зобов'язане пройти військову підготовку. В тому ж році почалися прикордонні сутички з Ефіопією, яка до 1896 р. була італійською колонією. Ефіопський уряд звернувся до Ліги Націй з проханням захистити країну від агресора, але належної підтримки на отримав. Народ Ефіопії чинив мужній опір італійським загарбникам, але тривалий час протистояти озброєній «до зубів» італійській армії не міг. У травні 1936 р. італійські війська завоювали Аддис-Абебу, столицю Ефіопії, і король Віктор-Еммануїл III був проголошений її монархом. Невдовзі фашисти завоювали всю Ефіопію. Нарешті Ліга Націй закликала до санкцій проти агресора, її членам заборонялося продавати Італії зброю. Але продаж нафти для Муссоліні (чого він найбільше боявся) не припинявся. Даремно ефіопський імператор Хайле Селассіє 1 домагався санкцій проти Італії. Пасивність Англії та Франції підштовхнула уряд Муссоліні до ще більш агресивних дій. У 1936 р. Гітлер і Муссоліні втрутилися у громадянську війну в Іспанії.
Дуче користувався підтримкою Німеччини й став найближчим союзником фюрера. У травні 1933 р. Муссоліні висунув проект «пакту чотирьох», до якого мали пристати Італія, Німеччина, Англія та Франція. Але в парламентах останніх двох держав цей договір не був ратифікований і не набрав чинності.
Великі держави – США, Англія, Франція та СРСР – не робили рішучих кроків, щоб запобігти наростанню загрози війни. Після оформлення «осі» Берлін-Рим-Токіо в грудні 1937 р. Італія вийшла з Ліги Націй. Договір між Італією та Німеччиною від 22 травня 1939 р. про воєнну взаємодопомогу фактично ліквідував попередні угоди з великими державами. Італія готувалася до нової світової війни.

Документи

1. Балканська політика Італії
«Італійські фашисти прагнули домовитись зі своїми німецькими союзниками на основі розподілу сфер впливу. Проте гітлерівці хоч і надавали великого значення подальшому розвитку процесу німецько-італійського зближення і за кожного зручного випадку підкреслювали солідарність з політикою свого партнера по «осі», тим не менше насправді не бажали заходити надто далеко у підтримці італійських планів. Інструктуючи нового німецького посла у Римі фон Макензена, котрий змінив у квітні 1938 р. фон Хасселя, Гітлер таким чином викладав платформу, на якій слід будувати взаємовідносини з Італією: «Південний Тіроль можна списати з рахунку... З німецької сторони кордони з Італією, Югославією і Угорщиною незмінні. Якщо відволіктися поки що від німецьких Судет, то балканські країни є нашою метою... Ми справді зацікавлені у підписанні договору з Муссоліні, але цей договір повинен обмежуватися якимись рамками. В противному разі Муссоліні уявить собі, що його старшого брата можна використати для втілення в життя усіх своїх середземноморських проектів».

Цит. за: Смирнова Н. Балканская политика фашистской Италии. М., 1969, с. 62.

2. З програми реформ політичного представництва в Італії. 17 травня 1928 року
...Стаття 3. Право висунення кандидатів у депутати належить перш за все офіційно визнаним національним конфедераціям профспілок... (Тобто фашистським профспілкам і профспілкам роботодавців. – Авт.).
Вказані організації пропонують загальне число кандидатів, що перевищує у 2 рази число депутатів, що обираються.
...Стаття 5. Секретаріат і Велика рада фашизму, отримавши пропозиції, складають єдиний список кандидатів... Міністерство внутрішніх справ зобов'язане негайно опублікувати список призначених депутатів...
Стаття 6. ...Голосування проходить через бюлетені... за формулою «Чи схвалюєте ви список депутатів, призначених Великою Національною радою фашизму?» Голосування виражається у відповіді «так» і «ні», яка ставиться нижче цієї формули.

Хрестоматия по новейшей истории. Документы и материалы. Т. 1. М., 1960, с. 386-387.

Завдання і запитання

1. Чому Б. Муссоліні вдалося прийти до влади в Італії? Які сили його підтримували?
2. Назвіть основні ідейні принципи фашизму.
3. Яким чином Муссоліні вдалося посилити свою владу?
4. Території яких країн завоювали Італія і Німеччина у 30-х роках?
5. Практичне завдання. Проведіть дискусію на тему «Чи могла Ліга Націй зупинити агресію Італії?».