Рожик М.Є. та ін.

Зовнішня політика Японії у міжвоєнний період

§29-30. Японія

Зовнішня політика Японії

У відповідності з післявоєнними мирними угодами Версальсько-Вашингтонської системи Японія утвердила за собою статус провідної держави Тихоокеанського регіону. Вона зберегла тут свою військово-морську перевагу та економічний вплив. Проте розгортання національно-визвольного руху, протиріччя між Токіо і провідними державами світу, що окреслилися пізніше, зумовлювали нестабільність у цьому регіоні і вносили корективи у зовнішню політику зацікавлених держав.
Складними були відносини між Японією і більшовицькою Росією. Після провалу японської інтервенції в Росію 1920-1922 pp. між обома державами розпочалися обережні дипломатичні контакти.
Після тривалих двосторонніх переговорів 20 січня 1925 р. в Пекіні відбулося підписання радянсько-японської конвенції про основні принципи взаємовідносин. Встановлювалися консульські та дипломатичні відносини. Японія зобов'язалася вивести свої війська з Північного Сахаліну. Сторони погодилися дотримуватися принципу взаємного невтручання у внутрішні справи одна одної і підтвердили договір про використання маньчжурських залізниць як Японією, так і СРСР лише для комерційних перевезень. Згодом японські підприємці отримали концесії для розвідки нафти та вугілля на території Північного Сахаліну. Таким чином, створювалися умови для нормалізації становища на Далекому Сході.
У 1927 р. новий уряд генерала Танаки відкрито виступив за перегляд зовнішньої Політики. Найбільш чітко вона була сформульована у таємному меморандумі, який уряд надіслав імператору 25 липня 1927 р. У ньому, зокрема, зазначалося: «Заради самозахисту і заради інших інтересів Японія не зможе усунути труднощі у Східній Азії, якщо не буде провадити політику «крові й заліза». Для того, щоб завоювати справжні права у Маньчжурії, ми повинні використати ці території як базу і проникнути в Китай під приводом розвитку нашої торгівлі. Забезпечені правами, ми захопимо в свої руки ресурси усієї країни. Маючи у своєму розпорядженні всі ресурси Китаю, ми перейдемо до завоювання Індії, Архіпелагу, Малої Азії, Центральної Азії і навіть Європи. Але встановлення контролю над Маньчжурією і Монголією має бути першим кроком, якщо раса Ямато бажає відзначитися у континентальній Азії...»
Реалізацію цієї програми японський уряд розпочав з військової експедиції до Китаю. На початку 1928 р. японські військові частини захопили Шаньдун, а пізніше увійшли в столицю цієї провінції – Цзинань. Проте кампанія на принесла бажаних результатів, і в лютому 1928 р. японські війська залишили територію провінції Шаньдун.
Провал збройної агресії проти Китаю змусив уряд Танаки подати у відставку. Японія опинилася у частковій зовнішній ізоляції і лише у 1930 р. змогла налагодити взаємовідносини з Китаєм, підписавши з ним тарифну угоду. Суперечності між США, Англією та Японією навколо Китаю залишалися невирішеними.
Не вирішила їх і Лондонська морська конференція 1930 р., учасником якої була Японія. Дипломати характеризували її «як найнуднішу з усіх конференцій цього століття». Оскільки японські військові виступили проти рішень конференції, в країні назріла чергова урядова криза. Проти уряду виступила парламентська опозиція й націоналістичні організації.
Кризові явища в японській промисловості, важке становище сільського господарства підштовхували правлячі кола до силових дій у Північно-Східному Китаї, до реалізації далекосяжних Планів у відповідності з доктриною «Азія для азіатів». У завоюванні нових територій вбачався засіб для вирішення внутрішніх соціальних проблем.