Рожик М.Є. та ін.

Гоміндан при владі у Китаї

§31-32. Китай у міжвоєнний період

Гоміндан при владі

У лютому 1928 р. було утворено перший національний гомінданівський уряд. Перед ним відразу ж постали невирішені завдання соціального розвитку, проблеми зовнішньополітичного характеру, а тому становлення нової влади відбувалося досить нелегко.
Уряд прийняв дві програми розвитку Китаю: «Програму політичної опіки» і «Програму матеріальної реконструкції на період опіки». Вони повинні були забезпечити реорганізацію сільського господарства, фінансів, торгівлі, транспорту і промисловості. Проте зростання інвестицій Японії в економіку Китаю та боротьба уряду з мілітаристами гальмували цей процес.
Уже влітку 1927 р. Чан Кайші змушений був розпочати боротьбу з мілітаристами Північного Китаю. У грудні війська Гоміндану вступили в Пекін. Протягом 1929-1931 pp. китайський уряд боровся з іншими північними угрупованнями, які не бажали визнати загальнонаціональну владу.
Намагаючись досягти абсолютної верховної влади, Чан Кайші опирався на офіцерство, партійні кадри, державних адміністраторів, пропагандистський потенціал Гоміндану. Він підтримав «рух за врятування нації», ініціатори якого закликали розвивати економіку країни, зміцнювати національну армію та уряд, протистояти комуністичній загрозі та японській агресії. ,
У 1932 р. було сформовано новий гомінданівський уряд. На його долю випав тягар громадянської війни, яку розв'язали комуністи у провінціях Центрального і Південного Китаю.
Прихильники Чан Кайші створили «Товариство відродження», членів якого часто називали за кольором уніформи – «синьосорочечниками». Товариство виступало проти прояпонських настроїв, за об'єднання навколо Чан Кайші, за посилення впливу гоміндану та армії.
Чан Кайші здійснив ряд заходів, спрямованих на боротьбу проти наркоманії, прийнявши спеціальні закони проти куріння опію. Тих, хто вирощував або продавав наркотики, розстрілювали, а їх власність конфісковували. Уряд розпорядився позакривати усі сумнівні розважальні заклади, розгорнув будівництво нових доріг, шкіл, скоротив робочий день, суворо переслідував казнокрадів. Однак, щоб досягти реальних результатів, Чан Кайші змушений був піти на посилення диктаторських елементів влади.
У 30-х роках гомінданівський режим виявився неспроможним продовжувати задекларовані перетворення в країні. Корупція і свавілля чиновників на місцях, підміна закону військовою силою, стихійні лиха, додаткові побори й податки обурювали народ. Хабарництво роз'їдало державні установи, а сімейні зв'язки призвели до повної безконтрольності вищого керівництва партії.
Пропагандисти Гоміндану зображали Чан Кайші мудрим, могутнім і турботливим главою держави. Йому присвоїли звання генералісимуса.
Незадоволена політикою Чан Кайші антияпонськи настроєна китайська молодь виступала як проти традиційних китайських постулатів, так і проти політики Гоміндану. Вона часто єдналася у своїх виступах з лівими організаціями і партіями.