Рожик М.Є. та ін.

Комуністична влада в Північному Китаї у міжвоєнний період

§31-32. Китай у міжвоєнний період

Комуністична влада в Північному Китаї

Розколом єдиного антиімперіалістичного фронту завершився кантонський період китайської революції. Відхід заможної частини суспільства від революції унеможливив здійснення її найголовнішого завдання – звільнення від імперіалістичного засилля в Китаї. Наступний, уханьський період революції очолили китайські комуністи, які влітку 1927 р. взяли курс на збройну боротьбу проти Гоміндану і розгортання аграрної революції. Селянські виступи («повстання осіннього урожаю») були жорстоко придушені урядом. Повстанці та частини національно-революційної армії організували озброєні загони для партизанської боротьби з гомінданом, висунувши гасло утвердження радянської влади в Китаї. Заклики уханьського уряду знайшли відгук у провінціях Хунань, Хубей, Цзянсі, Хенань. На цій території були створені селянські союзи, які до травня 1927 р. нараховували майже 10 млн. членів. Цей рух переріс в аграрну революцію.
У грудні 1927 р. комуністи організували повстання в Гуанчжоу. Вони проголосили створення Ради народних комісарів і передачу влади радам.
Протягом 1928-1930 pp. у Південному і Центральному Китаї виникли загони китайської Червоної армії. У 1931 р. на І з'їзді представників радянських районів Китаю було прийнято проект конституції Китайської радянської республіки, закони про землю, працю тощо. Водночас було створено Тимчасовий центральний радянський уряд, Центральний виконавчий комітет, Революційну військову раду. Китайська революція переросла в другу громадянську війну.
У 1932 р. урядові війська розпочали воєнні дії проти комуністичних загонів в долині р. Янцзи. У 1933 р. Червоній армії Центрального радянського району було завдано серйозного удару. У 1934 р. залишки збройних сил Червоної армії Китаю, члени комуністичної партії та їхні сім'ї вийшли з оточення. У Центральному і Південному Китаї була встановлена влада гоміндану. В цілому уряд Чан Кайші здійснив шість збройних походів проти комуністичних військ, партизанських загонів та селянських бунтів. У 1935 р. сили китайської революції були зосереджені у Північно-Західному Китаї, в провінції Шеньсі. Спираючись на підтримку СРСР, компартія Китаю стала на шлях боротьби за створення загальнонаціонального фронту проти японської агресії. Під час походу Чан Кайші проти китайської Червоної армії 1936 р. північно-східна армія разом з місцевою шеньсійською армією генерала Янь Хучена організувала повстання. Чан Кайші було заарештовано.
У 1937 р. Центральний виконавчий комітет гоміндану та центральний комітет КПК об'єднали свої зусилля у боротьбі за єдність Китаю, що значною мірою зумовлювалося необхідністю організації опору японській агресії.