Рожик М.Є. та ін.

Напад Японії на Китай у 1937 р. Початок визвольної війни

§31-32. Китай у міжвоєнний період

Напад Японії на Китай у 1937 р. Початок визвольної війни

Відсутність єдності між різними військово-політичними силами Китаю японські правителі неодноразово використовували для зміцнення власних позицій. Крім завоювання у 1931 р. Японією Маньчжурії (Південно-Східний Китай), у 1932 р. китайці змушені були надати Японії значні концесії в Шанхаї, а в 1933 р. Китай поступився частиною своїх територій, що прилягали до Маньчжурії. Вони проголошувалися демілітаризованою зоною, а Північний Китай ставав сферою впливу японських імперіалістів, які 7 липня 1937 р. розв'язали японо-китайську війну, метою якої було розчленування Китаю.
17 липня Чан Кайші від імені гоміндану закликав народ дати відсіч агресорові. США та Англія заявили про своє співчуття Китаю і надали йому позики. У серпні 1937 р. договір про ненапад з Китаєм підписав СРСР, надавши китайському урядові кредити та зброю.
Гомінданівська армія нараховувала 3 млн. солдат і могла стати серйозною силою у війні з Японією. Однак її дестабілізували суперництво і неузгодженість дій окремих командирів, помилки в стратегії ведення війни. Тому китайська армія відступала, залишаючи важливі райони країни. Влітку 1937 р. японські війська завоювали Пекін і Тяньцзінь, а взимку взяли Нанкін і Шанхай. Уряд Китаю перебрався до м. Чунцін на заході Китаю.
В тилу японських військ діяли партизанські загони, активізували свої дії 8-а й 4-а армії, створені із загонів Червоної армії.
Завоювавши значні території, Японія розраховувала на капітуляцію гомінданівського уряду і припинила наступ своїх військ. До цього її змушувала партизанська боротьба в тилу, провал воєнних планів біля озера Хасан (1938 р.) та в районі р. Халхін-Гол (1939 p.). Окупанти розпочали освоєння китайської території, створюючи військово-промислову базу в Маньчжурії на випадок війни з СРСР.
По відношенню до національного уряду Китаю Японія проводила політику тиску, шантажу, залякувань, демагогічних обіцянок, намагаючись залучити його до співпраці або ж до капітуляції. Токіо обіцяв Чан Кайші залучити Китай до участі у створенні «нового порядку» у Східній Азії, надати підтримку у боротьбі проти комуністичної загрози.
Заклики японців до співпраці мали успіх. Окремі політичні діячі й командири національної армії підтримали політику Японії, утворивши в березні 1940 р. про-японський маріонетковий уряд
У цілому ж національно-визвольна боротьба китайського народу не припинялася. Впродовж 1937-1938 pp. було здійснено заходи для мобілізації китайської нації на війну проти Японії. Зокрема, було створено Національно-політичний комітет. У 1939 р. керівництво гоміндану та уряд змушені були прийняти рішення про обмеження діяльності ворожих партій, до яких зараховували і 800-тисячну КПК.
З початком другої світової війни і вступом у війну СРСР ситуація навколо Китаю й на Далекому Сході докорінно змінилася. Китай знову був розколотий на два непримиренних табори, які боролися за політичну владу.