Грушевський М.

Гайдамаччина. Кінець Польщі (частина 1)

22. Гайдамаччина. Кінець Польщі

Таке діялося в Гетьманщині, що під Росією була. В тій же Україні, що зіставалась під Польщею – в Галиччині, на Волини, на Поділю західнім (де Камянець), повстаннє народне за Хмельницького тільки перешуміло як коротка буря, і потім усе по давньому пішло. Ще сильнійше по нім стала Польща панувати, ще більше польщина почала все українське витискати. Бо хто був сміливійший і завзятійший між тутешнім українськми людом, той пішов до козаків, на ту Україну, де боротьба з Польщею йшла, а лишило ся що плохійше та смирнійше, та ще низче похилило голову перед Польщею. В Київщині та Браславщині – по Случ, по Бар та Межибож – козаччина з Польщею сильно боролась, не хотіла даватись Полякам. Але як розділилась Україна на правобічну та лівобічну, як Москва відступила Польщі сама правобічну Україну, - трудно стало боротись. Люде, наскучивши тою війною, нехотячи під Польщею бути, стали тікати за Дніпро. А як Дорошенко піддав ся, то козацьке та московське військо перегнали за Дніпро й решту людей, які ще зістали ся в полудневій Київщині. Потім, як я то вже згадував, Семен Палій та иньші полковники почали тут заводити козаччину наново, людей до неї скликати. Багато і з-за Дніпра сюди назад тікало, скоштувавши нової задніпрянської панщини. Як трохи змоглась та козаччина, задумав Палій з-під Польщі відірватись і пристав до Мазепи. Але Мазепа бояв ся Палія, бо Палія люде дуже любили: побоювавсь Мазепа, – ану ж той на його місце гетьманом стане. Закликав його до себе ніби на пораду та й вхопив, вислав на Сибир. Про се й пісні зложено:

Ой не знав, не знав вельможний Мазепа як Палія зазвати,
Ой став же вельможний Мазепа на бенкет запрашати.
Ой приїдь, Палію Семене, да на бенкет до мене!

По тім недовго й Палієва козаччина простояла. Як по невдалій війні з Турками цар Петро вдруге відступив ті краї Туреччині, то велів знову людей перегнати за Дніпро. Забрала одначе ті краї не Туреччина, а Польща (в 1714 р.). Стали збиратись на тутешні краї знову польські пани, внуки та правнуки тих, що панували тут перед Хмельниччиною. Почали людей скликати, села та міста наново закладати, обіцюючи їм ріжні полегкости на довгі літа. Стали люде стягатись і незадовго залюднилась наново та Київщина й Браславщина.
Але люде памятали про недавню козаччину й на тутешніх панів лихим оком поглядали. Особливо, як проминули вільні літа та позаводили пани панщину. Не мирили ся люде з нею. Збирались ватаги ріжного вільного люду, волочились по тутешніх краях та панів розбивали. Прозвано їх гайдамаками. Як Запорожці з-під Татар вернулись, то від них найбільше привідці до таких ватаг гайдамацьких виходили, а до них ріжні люде приставали, як вони на Україну приходили, – палили та руйнували панські двори. Для оборони пани держали двірських козаків – з своїх підданих набирали та військовій муштрі вчили, але сі не раз до гайдамаків приставали против своїх панів. В 1734 р., як умер тодішній польський король і пани сварились між собою та бились, кому новим королем бути, так гайдамаччина тоді мало не цілу Київщину, Браславщину й Поділе зайняла. Селянство піднялось на панів. В Браславщині знайшов ся полковник Верлан: він був старшим над двірськими козаками у одного пана, пристав до повстання, заходивсь між селянами заводити козаччину, творити з селян козацькі полки. Насилу Поляки потім, як уже короля вибрано, задушили те повстаннє, і то не своєю силою, а упросивши до помочи московське військо.