Рожик М.Є. та ін.

Музика першої половини ХХ століття

§40. Мистецтво, спорт

Музика

Як і образотворчому мистецтву, у перші десятиліття XX століття експресіонізм був притаманний музиці. Яскравим прикладом цього напряму в музиці стала творчість австрійських композиторів Ернеста Клемена та Альбана Берга. Особливо різносторонньо цей напрям у музичному мистецтві втілився у творчості ще одного австрійського композитора – Арнольда Шенберга.
Найбільш типовим представником іншого напряму в музиці – конструктивізму – був німецький композитор Пауль Хіндеміт. До цього ж напряму належали і французькі композитори, що входили у творче об'єднання «Шістки»: Луї Дюрей, Даріюс Мійо, Артюр Онеггер, Френсіс Пуленк, Жорж Орик та Жермена Тайфер. Елементи конструктивізму спостерігаються і в творах відомого французького композитора Еріка Саті.
Сильні національні музичні школи склалися у багатьох європейських країнах і США. Засновником американської музичної школи став видатний композитор Едуард Мак-Доуелл. Плідно працювали в цій країні композитори Рой Гарріс, Семюел Барбер, Джордж Гершвін.
У Радянському Союзі творили видатні композитори того часу: С. Танеев, 0. Скрябін, О. Глазунов, С. Рахманінов, О. Гречанінов та інші.
У міжвоєнний період визнання у музиці здобули і композитори Латинської Америки. Це Педро Умберто Альенде з Чилі, Ейтор Вілла-Лобос з Бразилії, Сільвестре Ревуельтас з Мексики. С. Ревуельтас разом з К. Чавесом стали засновниками мексиканської композиторської школи.
Поряд з традиційними формами національної музики в Китаї почала розвиватися і сучасна музика, представником якої був Сі Сінхай.
У виконавчому мистецтві з'явилися митці зі світовими іменами. Серед них почесне місце займала італійська школа вокалістів, представлена такими співаками, як Амедіта Галлі-Курча, Бен'яміно Джілья. Світову славу здобула польська співачка Ева Бандровська-Турська. З 1918 по 1960 р. Бандровська-Турська виступала як оперна і концертна співачка. У США велику популярність завоював відомий негритянський співак Поль Робсон. Видатними піаністами у цій країні були Сергій Рахманінов, Артур Рубінштейн, диригент Леопольд Стоковський. У цей період в США розвивався джаз-напрям у музиці, що виріс із пісенних і музичних традицій чорношкірого населення Америки.
Французьку школу артистів-інструменталістів представляли Роберт Казадезюс та Жак Тібо.
У Росії найталановитіші виконавці були зосереджені у Московському художньому театрі, заснованому К. Станіславським та В. Немировичем-Данченком. Світову славу здобули видатні російські співаки Федір Шаляпін, Леонід Собінов, Антоніна Нежданова.