Рожик М.Є. та ін.

Образотворче мистецтво першої половини ХХ століття

§40. Мистецтво, спорт

Образотворче мистецтво

Образотворче мистецтво, як і література, розвивалося під впливом світових подій, складного міжвоєнного періоду.
Плідно працювали художники різних напрямів та стилів. Після першої світової війни з найбільш популярних напрямів був експресіонізм. Серед експресіоністів були такі відомі художники, як Г. Гросс у Німеччині, К. Пермеке у Бельгії, М. Громер у Франції, Е. Мунк у Швеції. У 20-30-х роках в образотворчому мистецтві зародився сюрреалізм. До течії сюрреалістів належали художники Ів. Тангі з Франції, Макс Ернест з Німеччини, Сальвадор Далі з Іспанії.
Поряд із експресіонізмом та сюрреалізмом у живопису, скульптурі й графіці продовжували розвиватися кубізм, примітивізм та футуризм. У Франції в^цей період творив видатний художник Клод Моне – унікальний майстер пензля. Його пейзажі принесли йому світову славу. Відомим пейзажистом був його земляк Альберт Марке. Він став одним із організаторів виставок художників, присвячених рухові Опору.
Видатний французький художник, іспанець за походженням, Пабло Пікассо освіту здобув у художніх школах Барселони й Мадрида. Його раннім творам притаманна блакитна і рожева гама, зокрема такою є картина «Портрет дівчини».
Одним із найкращих його полотен є «Дівчинка на кулі», що вражає простотою і одночасно виражає складність людської душі. Складні почуття і переживання викликає картина «Балкон», яку П. Пікассо написав у 1919 р. У роки громадянської війни в Іспанії художник-гуманіст виступав проти фашизму. В часи анархії він, працюючи директором музею у Прадо, не допустив розкрадання безцінних скарбів мистецтва.
У 1937 р. П. Пікассо закінчив найвидатнішу свою роботу – полотно «Герніка», в якому розкрив трагедію війни. Під час другої світової війни художник переїхав до Франції і тут продовжив свою творчу й громадську діяльність.
У Франції діяла «Майстерня сакрального мистецтва», яку очолював художник Моріс Дені. До цього об'єднання входили митці, тісно пов'язані з католицькою церквою.
Видатним французьким скульптором новітнього часу був Арістід Майоль. Найкращими його роботами є «Пам'ятник Сезанну», «Три грації» та «Іль де Франс».
До групи художників-регіоналістів у США належали Томас Бентон, Грант Вуд, скульптор Гастон Лешез, які своїм мистецтвом пропагували ідеї патріархальної Америки.
У Радянському Союзі більшість талановитих художників змушена була перейти на позиції «соціалістичного реалізму», оспівуючи партію більшовиків. Серед них – художник-баталіст М. Греков, а також О. Дейнека, Б. Йогансон, І. Грабар, Б. Кустодієв, С. Коненков та ін.
Німецька художниця Кетті Кольвіц працювала у жанрі графіки. Більшість її творів присвячено життю простих людей. Виконувала художниця і скульптурні роботи. У роки нацистської диктатури Кетті Кольвіц створила серію картин під назвою «Смерть».
У Китаї видатними майстрами пензля були Ці Байші, Сюй Бейхун, Цзян Чжаохе, котрі у своїй творчості поєднували стародавні художні традиції з елементами сучасного китайського національного мистецтва.
Індійське образотворче мистецтво у міжвоєнний період представлене творчістю видатного художника Обоніндроната Тагора – небожа класика індійської літератури Рабіндраната Тагора. Тагор був представником Бенгальської школи відродження і у своїй творчості використовував кращі зразки національного живопису, зокрема фрески Аджанти, вносячи у свою творчість і сучасні мотиви.