Рожик М.Є. та ін.

Початок Другої світової війни. Події 1939-1941 років. Поразка Франції

§45. Початок Другої світової війни. Події 1939-1941 років

Поразка Франції

5 червня 1940 p. розпочався наступ на півдні. 124 німецьким дивізіям протистояло 65 французьких. 7 червня німці прорвали французьку оборону і рушили у напрямку Руана, Сени і Бове. 10 червня німецькі війська окупували Реймс. Зв'язок між французькими арміями було розірвано. 11 червня генерал Вейган дав наказ відступати, залишаючи німцям всю Північно-Західну Францію разом з Парижем.
Становище Франції ускладнилось вступом у війну на боці Німеччини Італії та необхідністю відкриття фронту в Альпах. Але наступ, розпочатий італійською армією від Монблану до Середземного моря, провалився, хоч італійська армія у 6 разів чисельно переважала французьку.
10 червня уряд Рейно втік із столиці, оголосивши Париж «відкритим містом». Командувач столичним гарнізоном генерал Денц отримав наказ розстрілювати кожного, хто буде чинити опір німцям.
Вранці 14 червня німці без бою вступили в Париж. Рейно пішов у відставку. Маршал Петен, зайнявши 17 червня пост глави уряду, запросив у Гітлера перемир'я.
22 червня 1940 р. у Комп'єнському лісі, в тому самому вагоні, де в листопаді 1918 р. маршал Фош продиктував умови перемир'я німецькій делегації, було підписано угоду про перемир'я між Німеччиною і Францією.
Угода передбачала повну капітуляцію Франції. Французькі наземні і військово-морські сили повинні були скласти зброю, передати її Німеччині і демобілізуватися. Німецькі війська окупували північно-західні промислові райони Франції. Ельзас і Лотарингія увійшли до складу Німеччини.
У південній Франції владу було передано маріонетковому уряду Петена, який обрав своєю резиденцією невеличке курортне містечко Віші. Економіка країни контролювалась німецьким урядом. 24 червня, через 44 дні після початку війни, Франція підписала угоду про перемир'я з Італією.
Капітулянтська політика уряду викликала всенародне обурення. Генерал Шарль де Голль проводив у Лондоні переговори про військову співпрацю з Англією. 18 червня він звернувся по радіо до французьких військових, котрі перебували за межами метрополії, із закликом об'єднатися для боротьби за визволення Франції.
Капітуляція Франції зробила реальною загрозу німецького вторгнення на Британські острови. 19 червня 1940 р. Гітлер публічно запропонував Англії вибір: продовжувати війну або встановити мир на вигідних для Німеччини умовах. Цю пропозицію відхилив уряд Черчілля. Тоді гітлерівці блокували Англію з моря і почали масовані повітряні нальоти на британські міста, які тривали 10 місяців. Британська авіація відбивала ворожі атаки, завдавала відчутних ударів по стратегічно важливих центрах Німеччини.
Німецький уряд відклав атаку на Англію до завершення уже запланованої війни проти Радянського Союзу. Він вважав, що Німеччина, перемігши Радянський Союз, тим самим змусить Англію капітулювати.
27 вересня 1940 р. Німеччина, Італія та Японія підписали в Берліні Троїстий пакт – воєнно-політичний союз держав-агресорів. Його учасники зобов'язувалися допомагати один одному всіма засобами, вести спільні військові дії на всіх фронтах.
Конгрес США ще восени 1939 р. скасував закон про нейтралітет і ухвалив рішення про відміну заборони на вивіз зброї. Відтак уряд США постачав Англії та Франції зброю на умовах оплати готівкою. 11 березня 1941 p., коли Англія вичерпала валютні і золоті запаси, у США був прийнятий закон про «ленд-ліз», за яким зброя надавалась противникам Німеччини в кредит або на умовах оренди.