Рожик М.Є. та ін.

Загарбання Німеччиною Данії, Норвегії, Бельгії, Голландії під час Другої свытової війни

§45. Початок Другої світової війни. Події 1939-1941 років

Загарбання Німеччиною Данії, Норвегії, Бельгії, Голландії

Протягом кількох днів у вир другої світової війни були втягнуті великі й малі держави. З вересня 1939 р. уряди Англії і Франції оголосили війну Німеччині, але понад сім місяців ніяких бойових дій на Західному фронті не велося. Цей період іронічно називали «дивною», «сидячою» або «іграшковою» війною. Проте на морі німецький флот потопив понад 400 торгових англійських і французьких кораблів. У свою чергу англійці знищили 27 німецьких підводних човнів.
З вересня у війну вступили Австралія, Нова Зеландія та Індія, 10 вересня – Канада і Південно-Африканський Союз. США вважали війну справою Європи і заявили про свій «нейтралітет», хоча з наростанням воєнних дій все більше орієнтувалися на зближення з Англією та Францією.
Розгромивши Польщу, Німеччина розпочала підготовку для вирішального удару по Англії і Франції. 9 жовтня 1939 р. Гітлер видав директиву про наступ на Західному фронті, незважаючи на те, що в цьому районі було зосереджено 23 німецькі дивізії проти 100 французьких і англійських. 22 лютого 1940 р. німецьке командування затвердило «Жовтий план» – оперативний план війни проти Голландії, Бельгії та Франції.
На світанку 9 квітня 1940 р. німецькі війська розпочали воєнні операції проти Данії та Норвегії. Окупація Данії відбулася блискавично. Опівдні було зайнято Копенгаген, а вже наприкінці дня німці окупували всю країну. Датський уряд відмовився від боротьби, звернувшись із закликом до народу не чинити опору окупантам.
14-тисячна армія Норвегії була відведена для «маневрів» вглиб країни, тому німецькі війська майже не зустріли опору. Протягом кількох годин німці оволоділи основними портами й аеродромами. Столицю Норвегії Осло гітлерівці окупували на очах здивованого населення, яке не розуміло, що, власне, відбувається.
В руках німців опинилися стратегічно важливі командні пункти. Лише в середині квітня англо-французькі війська висадилися в декількох районах Норвегії. Після двотижневих боїв союзники оволоділи Нарвіком і відкинули німецькі війська від шведського кордону. Але на початку червня, у зв'язку з наступом гітлерівців у Франції, союзні війська були виведені з Норвегії.
Окупувавши Данію і Норвегію, німецьке командування зосередило на кордонах з Францією і Голландією 115 дивізій. На світанку 10 травня 1940 р. почався наступ на Францію – через Бельгію, Голландію, Люксембург – в обхід французької оборонної «лінії Мажино» вздовж кордону з Німеччиною.
Уже в перший день німецькі війська зломили опір прикордонних військ Голландії та Бельгії, прорвали фронт і рушили до узбережжя. 15 травня голландська армія змушена була капітулювати, що дало змогу німецькому командуванню перекинути війська до Бельгії.
11 травня група військ генерала Рундштедта прорвалася через територію Люксембургу і увечері 12 травня завоювала Седан. Форсувавши Маас, німецькі танки прорвалися до Ла-Маншу. Англо-французькі війська чисельністю 340 тис. чол. були притиснуті до моря біля Дюнкерка. 17 травня німці без бою увійшли в Брюссель, 18 травня – в Антверпен, 22 травня – в Булонь, 23 – в Кале. За наказом короля Леопольда III бельгійська армія припинила опір, і 28 травня Бельгія капітулювала.
Наприкінці травня у районі Дюнкерка німці оточили союзні війська, яким загрожувало знищення. Кинувши напризволяще військову техніку, союзники почали евакуацію на Британські острови. Проте через не з'ясовані і дотепер причини Гітлер дозволив англійським, французьким і польським військам евакуюватися. Можливо, він розраховував укласти мир з Британією.
Таким чином, перший етап німецького наступу в Західній Європі завершився поразкою Данії, Норвегії, Бельгії та Голландії і розгромом Північної групи союзних армій. Німецьке командування отримало можливість сконцентрувати всі свої збройні сили для вирішального удару по французькій армії.