Рожик М.Є. та ін.

Хід Другої світової війни у 1943 році. Документи

§47. Хід Другої світової війни у 1943 році

Документ

Декларація Трьох Держав. 1 грудня 1943 р.
Ми, Президент Сполучених Штатів, Прем'єр-Міністр Великобританії і Прем'єр Радянського Союзу, зустрічалися протягом останніх чотирьох днів у столиці нашого союзника — Ірану і сформулювали та підтвердили нашу спільну політику. Ми висловлюємо нашу рішучість в тому, що наші країни працюватимуть спільно як під час війни, так і в наступний мирний час.
Що стосується війни, представники наших військових штабів брали участь у наших переговорах за «круглим столом», і ми погодили наші плани знищення німецьких збройних сил. Ми прийшли до повної згоди щодо масштабу і строків операцій, які будуть здійснені зі сходу, заходу і півдня. Взаєморозуміння, досягнуте нами тут, гарантує нам перемогу. Що стосується мирного часу, то ми впевнені, що існуюча між нами згода забезпечить тривкий мир. Ми повністю визнаємо високу відповідальність, що лежить на нас і на всіх Об'єднаних націях, за здійснення такого миру, який дістане схвалення переважної маси народів земної кулі і який усуне бідування і страхіття війни на багато поколінь.
Спільно з нашими дипломатичними радниками ми розглянули проблеми майбутнього. Ми прагнемо до співробітництва і активної участі всіх країн, великих і малих, народи яких серцем і розумом присвятили себе, подібно нашим народам, завданню усунення тиранії, рабства, гноблення і нетерпимості. Ми вітатимемо їх вступ у світову сім'ю демократичних країн, коли вони побажають це зробити. Ніяка сила в світі не зможе перешкодити нам знищувати німецькі армії на суші, їх підводні човни на морі і руйнувати їх воєнні заводи з повітря.
Наш наступ буде нещадним і наростаючим.
Закінчивши наші дружні наради, ми упевнено чекаємо того дня, коли всі народи світу житимуть вільно, не зазнаючи тиранії і відповідно до своїх різних прагнень і своєї совісті.
Ми прибули сюди з надією і рішучістю. Ми виїжджаємо звідси справжніми друзями по духу і меті.
Підписано в Тегерані
1 грудня 1943 р.
Рузвельт
Сталін
Черчілль

Советско-английские отношения во время Великой Отечественной войны 1941-1945. 1983, Т. 1, с. 508-509.

Запитання і завдання

1. Коли відбувалася Сталінградська битва?
2. У чому полягає історичне значення битви під Сталінградом?
3. Охарактеризуйте хід і наслідки Курської битви.
4. Що спричинило капітуляцію Італії?
5. Коли було проведено Тегеранську конференцію глав держав антигітлерівської коаліції?
6. Які рішення були прийняті на Тегеранській конференції?