Хід Другої світової війни у 1943 році. Документи
§47. Хід Другої світової війни у 1943 році
Документ
Декларація Трьох Держав. 1 грудня 1943 р.
Ми, Президент Сполучених Штатів, Прем'єр-Міністр Великобританії і Прем'єр Радянського Союзу, зустрічалися протягом останніх чотирьох днів у столиці нашого союзника — Ірану і сформулювали та підтвердили нашу спільну політику. Ми висловлюємо нашу рішучість в тому, що наші країни працюватимуть спільно як під час війни, так і в наступний мирний час.
Що стосується війни, представники наших військових штабів брали участь у наших переговорах за «круглим столом», і ми погодили наші плани знищення німецьких збройних сил. Ми прийшли до повної згоди щодо масштабу і строків операцій, які будуть здійснені зі сходу, заходу і півдня. Взаєморозуміння, досягнуте нами тут, гарантує нам перемогу. Що стосується мирного часу, то ми впевнені, що існуюча між нами згода забезпечить тривкий мир. Ми повністю визнаємо високу відповідальність, що лежить на нас і на всіх Об'єднаних націях, за здійснення такого миру, який дістане схвалення переважної маси народів земної кулі і який усуне бідування і страхіття війни на багато поколінь.
Спільно з нашими дипломатичними радниками ми розглянули проблеми майбутнього. Ми прагнемо до співробітництва і активної участі всіх країн, великих і малих, народи яких серцем і розумом присвятили себе, подібно нашим народам, завданню усунення тиранії, рабства, гноблення і нетерпимості. Ми вітатимемо їх вступ у світову сім'ю демократичних країн, коли вони побажають це зробити. Ніяка сила в світі не зможе перешкодити нам знищувати німецькі армії на суші, їх підводні човни на морі і руйнувати їх воєнні заводи з повітря.
Наш наступ буде нещадним і наростаючим.
Закінчивши наші дружні наради, ми упевнено чекаємо того дня, коли всі народи світу житимуть вільно, не зазнаючи тиранії і відповідно до своїх різних прагнень і своєї совісті.
Ми прибули сюди з надією і рішучістю. Ми виїжджаємо звідси справжніми друзями по духу і меті.
Підписано в Тегерані
1 грудня 1943 р.
Рузвельт
Сталін
Черчілль
Советско-английские отношения во время Великой Отечественной войны 1941-1945. 1983, Т. 1, с. 508-509.
Запитання і завдання
1. Коли відбувалася Сталінградська битва?
2. У чому полягає історичне значення битви під Сталінградом?
3. Охарактеризуйте хід і наслідки Курської битви.
4. Що спричинило капітуляцію Італії?
5. Коли було проведено Тегеранську конференцію глав держав антигітлерівської коаліції?
6. Які рішення були прийняті на Тегеранській конференції?
Зміст підручника "Рожик М.Є. та ін. Всесвітня історія 10 клас. Новітні часи: 1914-1945"
Визволення території СРСР. Перенесення воєнних дій у країни південно-східної і центральної Європи ►