Рожик М.Є. та ін.

Тегеранська конференція

§47. Хід Другої світової війни у 1943 році

Тегеранська конференція

Тегеранській конференції передували ряд дипломатичних зустрічей. 17 серпня 1943 р. в Квебеку (Канада) зустрілися Рузвельт і Черчілль для обговорення проблеми відкриття другого фронту в Європі. Американці хотіли відкрити фронт на півночі Франції. Черчілль же продовжував відстоювати свій план висадки на Балканах.
Радянський уряд в спеціальному посланні союзникам заявив, що без участі СРСР не може вирішуватися питання про закінчення війни і післявоєнне врегулювання в Європі. Враховуючи успіхи СРСР у війні, союзники змушені були піти на погодження з Радянським Союзом найважливіших питань.
19-30 жовтня 1943 р. у Москві на конференції міністрів закордонних справ СРСР, США і Англії (В. Молотова, К. Хелла, А. Ідена) було прийнято низку декларацій. Сторони домовилися вести війну до беззастережної капітуляції Німеччини, співпрацювати після закінчення війни на благо миру й безпеки, створити міжнародну організацію, яка діятиме за принципом суверенної рівності усіх миролюбних держав. До «Декларації про загальну безпеку» приєднався Китай. Було прийнято рішення про створення Європейської консультативної комісії СРСР, США і Англії для вироблення спільного рішення з усіх питань, що виникають у зв'язку із завершенням війни. На комісію покладалось опрацювання умов перемир'я або капітуляції ворожих держав. Конференція підготувала зустріч керівників трьох держав, яку планували провести у Тегерані.
На шляху до Тегерана У. Черчілль і Ф. Рузвельт 22 листопада 1943 р. зупинилися у Каїрі, щоб домовитися про єдність дій на переговорах з радянською делегацією. Відбулися також переговори з головою китайського уряду Чан Кайші, внаслідок яких була підписана Каїрська декларація. Вона передбачала повернення Китаю Маньчжурії, острова Тайвань і Пескадорських островів, окупованих Японією. Декларація визнала право корейського народу на незалежність.
28 листопада – 1 грудня 1943 р. в столиці Ірану Тегерані відбулася конференція, в якій взяли участь Й. Сталін, Ф. Рузвельт, У. Черчілль, міністри іноземних справ і начальники генеральних штабів СРСР, США та Англії. Кожна делегація дбала насамперед про власні інтереси. Але попри це на конференції вперше за час існування антигітлерівської коаліції було скоординовано стратегію боротьби проти спільного ворога.
Основним питанням було відкриття другого фронту в Європі. Сторони домовилися відкрити другий фронт, розпочавши наступ з Нормандії та півдня Франції не пізніше 1 травня 1944 р. Йшлося також про налагодження контактів між штабами трьох держав. Таким чином, план Черчілля про висадку союзницьких військ на Балканах було відхилено. Москва виборола собі право на врегулювання балканських проблем після закінчення війни.
У свою чергу Радянський Союз зобов'язувався до початку висадки англо-американських військ розпочати великий наступ, щоб запобігти перекиданню німецьких дивізій зі Сходу на Захід. Оголосити війну Японії Сталін обіцяв після закінчення військових дій у Європі.
Обговорюючи питання післявоєнного облаштування Німеччини, західні делегації висловились за її розчленування. Рузвельт запропонував розділити Німеччину на 5 автономних держав. Черчілль відстоював план поділу «третього рейху» на три частини. Південні німецькі держави він пропонував ввести до складу Дунайської конфедерації. Сталін наполягав на створенні єдиної демократичної держави. Зрештою це питання передали на розгляд Європейської консультативної комісії.
Актуальним було питання про майбутні кордони Польщі. Сталін запропонував обмежити її західні кордони Одером та Західною Нейсе, з чим погодилися Рузвельт і Черчілль. Щодо східного кордону, то він викликав суперечки. Сталін наполягав встановити кордон по лінії Керзона, аргументуючи це тим, що українські території повинні належати Україні, а білоруські — Білорусії. Після численних дискусій був схвалений радянський варіант, який передбачав передачу Радянському Союзу Кенігсберга і Мемеля (Клайпеди) з відповідною частиною території Східної Пруссії.
Оскільки Іран у вересні 1943 р. оголосив війну Німеччині, то учасники конференції прийняли заяву про збереження його повної незалежності, суверенітету і територіальної недоторканності.
Щодо Туреччини, то їй пропонувалося до кінця року вступити у війну на боці антигітлерівської коаліції.
Конференція завершилася підписанням Декларації про спільні дії у війні проти Німеччини і про післявоєнне співробітництво трьох держав.
Отже, Тегеранська конференція визначила стратегічну політику союзників у війні, а також окреслила перспективи розвитку післявоєнного світу.