Рожик М.Є. та ін.

Капітуляція Італії у Другій світовій війні

§47. Хід Другої світової війни у 1943 році

Капітуляція Італії

Успіхи Червоної армії та її західних союзників спричинили розпад фашистського блоку. Першою капітулювала Італія, на території якої висадилися американські та англійські війська. У червні вони звільнили низку середземноморських островів, а 10 липня – Сицилію. Італійські війська цілими підрозділами здавалися в полон, а німецькі частини, що чинили опір, були нечисленними.
24 липня Велика Рада фашистської партії змусила Муссоліні передати королю функції головнокомандувача збройними силами. Наступного дня «дуче» був звільнений з поста прем'єр-міністра і заарештований. Новий італійський уряд очолив колишній начальник генерального штабу маршал Бадольо, який офіційно заявив про намір продовжувати війну на боці Німеччини. Але під тиском народу він змушений був розпустити фашистську партію. Водночас Бадольо розпочав таємні переговори із командуванням англо-американських військ, запросивши сепаратного миру. Англія та США опрацювали умови капітуляції Італії. Радянський уряд погодився з цими умовами і надав від свого імені повноваження на підписання угоди головнокомандувачеві союзними військами в Італії генералу Ейзенхауеру.
З вересня 1943 р. англо-американські війська висадилися у Південній Італії. Уряд Бадольо підписав угоду про перемир'я і беззастережну капітуляцію Італії, яка була опублікована 8 вересня.
Король Віктор-Еммануїл III, уряд Бадольо і більшість вищого італійського командування перейшли на бік союзників. Скориставшись цим, дві німецькі армії швидко здолали неорганізований опір італійських військ, роззброїли їх і окупували всю незайняту англо-американськими військами територію Італії. Таким чином, в районі Неаполя виник італійський фронт другої світової війни.
На окупованій німцями території був сформований маріонетковий уряд «Італійської соціальної республіки» («Сало») на чолі з Муссоліні, якого офіцер СС Отто Скорцені визволив 12 вересня з-під арешту і доставив у Берлін. В Північній Італії був встановлений жорстокий окупаційний режим.
13 вересня уряд Бадольо оголосив війну Німеччині. Італія була визнана урядами США, Англії та СРСР союзною країною.
В Італії активізувався рух Опору. Але англо-американське командування не скористалося цим для швидкого звільнення Італії від гітлерівців. Незважаючи на потрійну перевагу союзницьких військ, вони лише 4 липня 1944 р. здобули Рим.