Рожик М.Є. та ін.

Курська битва. Розгром німецьких військ під Курськом

§47. Хід Другої світової війни у 1943 році

Розгром німецьких військ під Курськом

Поразки у 1942 – на початку 1943 pp. не зламали Німеччини. Вона ще мала у своєму розпорядженні значні сили, тому радянські війська наступали з великими труднощами. Гітлерівський уряд оголосив «тотальну» мобілізацію, під час якої до армії потрапило майже 2 млн. чол.
Німецьке командування вирішило провести влітку 1943 р. велику операцію на Курському виступі, щоб знову оволодіти ініціативою на основному фронті другої світової війни.
План масштабного наступу «Цитадель» передбачав просування німецьких військ двома колонами від Орла і Харкова. Вони планували оточити і знищити угруповання радянських військ на Курському виступі. Операція «Пантера» передбачала завоювання Москви, розгром радянських військ і завершення війни на користь Німеччини.
Гітлерівці провели велику підготовку до наступу. Під Курськом було сконцентровано 70 дивізій (900 тис. чол. – третина усіх німецьких дивізій на радянсько-німецькому фронті), майже 10 тис. гармат, 2 тис. літаків, 2,7 тис. танків. Великі надії покладалися на нові танки «пантера» і «тигр». До жодної битви другої світової війни гітлерівське командування не готувалося так ретельно.
Але радянській розвідці вдалося дізнатися про загальний задум операції, визначити сили німців, напрямок головних ударів і час наступу. Радянським командуванням на Курську дугу було перекинуто майже 40% усіх з'єднань діючої армії: війська Центрального, Воронезького, Брянського і Степового фронтів, у тому числі всі танкові армії, 20 тис. гармат, 920 реактивних установок «катюша». Було побудовано 8 оборонних рубежів завдовжки 250-300 км.
На світанку 5 липня 1943 р. за 10 хвилин до початку німецького наступу радянські війська провели потужну артпідготовку. Якийсь час німецькі війська були паралізовані, але приблизно о 6-й годині ранку армії групи Манштейна розпочали масований наступ. У бій пішли кращі танкові з'єднання, за якими наступала піхота.
За сім днів боїв німецькі війська змогли подекуди просунутися на 10-35 км, але так і не прорвали потужну радянську оборону. 12 липня біля села Прохорівка відбувся грандіозний зустрічний танковий бій, в якому взяли участь 1,5 тис. радянських і німецьких танків та самохідних артилерійських, установок. Вигравши цю битву, радянські війська перейшли у контрнаступ на Орловському напрямку і 5 серпня звільнили Орел та Бєлгород, а 23 серпня – Харків.
Курська битва поклала початок загальному наступу радянських військ, який розгорнувся на фронті 2000 км: від Великих Лук до Чорного моря. До кінця 1943 р. від німців була звільнена Лівобережна Україна, Північний Кавказ. Розпочалося звільнення Правобережної України і Східної Білорусії, було завойовано підступи до Криму. Радянські війська вийшли до Дніпра і 6 листопада 1943 р. звільнили Київ.
У боях на Курській дузі брала участь французька ескадрилья «Нормандія» (з 1944 р. – «Нормандія-Німан»), а в наступі – перша польська дивізія та перша чехословацька бригада, сформовані в Радянському Союзі.