Рожик М.Є. та ін.

Хід Другої світової війни у 1944 році. Відкриття другого фронту в Європі

§48. Хід Другої світової війни у 1944 році

Відкриття другого фронту в Європі

Перемоги Червоної армії у 1944 р. засвідчили, що СРСР несе основний тягар війни і потребує серйозної підтримки для завершення розгрому Німеччини. США і Великобританія підготували 4 армії, які нараховували 37 дивізій і 12 бригад, мали великий військовий флот, 11 тис. бойових літаків. Німеччина могла протиставити цим силам 61 дивізію і 500 бойових літаків.
6 червня 1944 р. експедиційні війська союзників під командуванням американського генерала Дуайта Ейзенхауера розпочали висадку у Північно-Західній Франції і розпочали наступ на схід. Десантні операції союзних армій стали несподіванкою для німецького командування і воно не змогло організувати серйозний опір. Тоді морський десант союзників об'єднався з повітряним, що дало змогу розширити плацдарм. Проте розвинути активний наступ союзникам не вдалося. Німці зуміли уникнути оточення і відійти за Сену.
Відкриття другого фронту в Європі мало важливе моральне, політичне і стратегічне значення. Союзники скували значну частину фашистських військ на території Франції та Італії. 19 серпня паризький Комітет визволення і Загальна конференція праці оголосили про початок збройного антифашистського повстання. 24 серпня столиця Франції була звільнена від німецьких військ.
Війна на два фронти поставила Німеччину в надзвичайно скрутне становище. Гітлер почав відводити свої війська з Північної Франції на «лінію Зігфріда» вздовж німецького кордону. Союзники, переслідуючи ворога, майже не зустрічали опору. Але прорвати «лінію Зігфріда» англо-американські війська не змогли. У листопаді їхній наступ зупинився.
Наприкінці 1944 р. союзні війська витіснили фашистів за межі Франції, Бельгії та Центральної Італії.
10 грудня 1944 р. у Москві між радянським урядом і головою Тимчасового уряду Франції генералом де Голлем був підписаний договір про союз і взаємну допомогу між СРСР і Францією строком на 20 років. Антигітлерівська коаліція поповнилася. Друга половина 1944 р. була періодом активних дій союзників у Південній і Західній Європі. Антифашистські сили домоглися вирішальних успіхів і продовжували нарощувати свої стратегічні зусилля у боротьбі з фашизмом і нацизмом.

Документ

Висадка англо-американських військ у Нормандії
(Із споминів У. Черчілля)
10 червня генерал Монтгомері повідомив, що достатньо добре влаштувався на узбережжі і готовий прийняти гостей. Тому я разом зі Сметсом, Бруком генералом Маршалом і адміралом Кінгом відбув поїздом у Портсмут. Три американських начальники штабів прибули до Лондона 8 червня на випадок необхідності прийняття важливого військового рішення. Нас чекали англійський і американських есмінці... Монтгомері зустрів мене на березі. Його армія просунулася на 7-8 миль у глибину країни. Стрілянина була достатньо слабкою, великої активності не спостерігалося... Я запитав у нього, як далеко знаходиться фронт. Він відповів, що приблизно за 3 милі. Я запитав, чи існує безперервна лінія фронту. «Ні» – відповів він. Усе проходило чудово, і, якщо не враховувати окремих повітряних тривог і стрілянини зеніток, здавалося, що ніяких битв взагалі немає...
Смете, Брук і я повернулися додому на есмінці «Келвін». Адмірал Вайян, який командував усіма флотиліями, що прикривали гавань Арраманш, знаходився на борту нашого есмінця. Він запрошував поїхати подивитися, як лінкори і крейсери прикривають англійський лівий фланг, бомбардують німецькі позиції. Ми прийняли дану пропозицію і пройшли між двома лінкорами, які вели вогонь на відстані 20 тис. ярдів, і через ескадру крейсерів, які вели вогонь близько 14 тис. ярдів, досить швидко опинилися в 7-8 тис. ярдів від берега. Бомбардування проводилось неквапно і безперервно, але ворог не відповідав...

Хрестоматия по новейшей истории. Документы и материалы. Т. ІІ. М, 7960. с. 265

Запитання і завдання

1. Покажіть на карті Західної Європи дії союзних військ після висадки на континенті у 1944-1945 pp. і дайте їм оцінку.
2. Яке значення мала антифашистська боротьба народів Південно-Східної і Центральної Європи для перемоги над фашизмом?
3. Чому США та Англія відкрили другий фронт у Європі в 1944 p.?
4. За яких обставин відбулося визволення Франції?
5. Хто очолював Тимчасовий уряд Франції на переговорах у Москві 1944 p.?
6. Війська яких держав брали участь у визволенні столиці Італії від німецько-фашистських загарбників?
7. Охарактеризуйте політику СРСР щодо східноєвропейських народів під час другої світової війни.