Рожик М.Є. та ін.

Капітуляція Німеччини. Потсдамська конференція. Капітуляція Японії

§49. Завершення Другої світової війни та її підсумки

Капітуляція Німеччини. Потсдамська конференція

25 квітня на Ельбі відбулася зустріч союзників, після чого розпочався штурм Берліна. У ніч з 8 на 9 травня представники німецького командування підписали акт про беззастережну капітуляцію Німеччини. Верховна влада на німецькій території перейшла до союзних держав.
17 липня – 2 серпня 1945 р. у Потсдамі (поблизу Берліна) відбулася третя конференція глав урядів СРСР, США та Великобританії. В її роботі взяли участь Й. Сталін, Г. Трумен і У. Черчілль (у ході конференції його замінив новий британський прем'єр, лейборист Клемент Еттлі). Потсдамська конференція опрацювала позицію союзників до Німеччини та союзних з нею держав, визначила перспективи мирного врегулювання в Європі.
Конференція доручила Раді міністрів закордонних справ підготувати умови для підписання мирних договорів з Німеччиною та її колишніми союзниками.
Конференція ухвалила спеціальну постанову про створення Міжнародного військового трибуналу для суду над головними військовими злочинцями.

Капітуляція Японії

9 серпня 1945 р. СРСР оголосив війну Японії і розпочав широкомасштабні військові операції. Навальний наступ радянських військ у Північно-Східному Китаї завершився розгромом і повною капітуляцією Квантунської армії. Північно-Східний Китай, Північна Корея, Південний Сахалін і Курильські острови були зайняті військами СРСР.
6 серпня 1945 р. американська авіація скинула атомну бомбу на Хіросіму, а 9 серпня – на місто Нагасакі, знищивши понад 200 тис. мирних жителів. В застосуванні атомної зброї проти Японії не було гострої воєнної необхідності. Насамперед це була демонстрація військової могутності США.
2 вересня 1945 р. в Токійській затоці на борту американського лінкора «Міссурі» був підписаний акт про беззастережну капітуляцію Японії, який поклав край другій світовій війні.
Вирішальну роль у перемозі відіграв Радянський Союз. За останніми статистичними даними, він втратив майже 40 млн. чоловік.
Воєнні видатки США становили 44% національного доходу, Англії – 56%, Німеччини – 68%, Японії – 50%, СРСР – 55%.