Костомаров М. I.

Слово про гетьмана Хмельницького (частина 1)

Слово про гетьмана (частина 1)

В історії України постать Богдана (Зіновія) Хмельницького невід'ємна від найсвятіших прагнень українського народу до волі, щастя, справедливості. Саме з Богданом Хмельницьким пов'язане становлення української держави, формування української нації. Його внесок в історію рідного народу полягає у визволенні придніпровських земель від ярма польських магнатів, збереженні мови і культури, будівництві української держави.
Досвідчений воїн і дипломат, визначний державний діяч, один з найосвіченіших людей свого часу, Хмельницький, без сумніву, належить до плеяди найвидатніших постатей історії всіх часів. Це вже добре розуміли сучасники гетьмана, вважаючи його національним героєм, порівнюючи з Александром Македонським.
Визначний політичний діяч і полководець Англії, сучасник Хмельницького Олівер Кромвель у своєму листі звертався до нього: «Богдан Хмельницький, божою милістю генералісимус греко-східної церкви, вождь усіх козаків запорізьких, пострах і викорінювач польського дворянства, скоритель фортець, винищувач римського священства, гонитель язичників і антихриста...»
У цьому, можна сказати історичному, визначенні гетьмана розкривається краса героїзму і величі подвигу славного сина України, легендарного воїна і патріота. Ніхто так, як він, не зумів відчути душу народу, його найпотаємніші прагнення і думи. І народ увічнив його образ у своїх невмирущих думах і піснях:

Ой спасибі тобі, Хмелю,
Й превелика шана,
Що врятував Україну
Від польського пана...

Саме в особі Хмельницького український народ дістав такого велетня духу, який ясно розумів історичну обстановку і бачив мету своєї діяльності в інтересах народу. Саме на народні маси, козацькі низи спирався він у здійсненні своєї мети – визволити український народ від поневолення, утворити українську державу. Він говорив послам і королів, і царів, що «народ, ним очолюваний, є народ волелюбний і завжди готовий умерти до єдиного за свою волю».
Такий був і сам Хмельницький. Коли він вийшов на історичну арену, українські землі знемагали під владою магнатів і шляхти Речі Посполитої – так називалась держава, що 1569 року об'єднала Польське королівство і Велике князівство Литовське. Захоплена пристрастю до наживи, польська шляхта прагнула привласнити величезні простори української землі та закріпачити її людей. Шлях до цього вона вбачала у полонізації України, окатоличенні українців. І тому католицька церква і особисто папа іменем Христа благословляли будь-які бузувірства і розправи над непокірними «хлопами-схизматами». Злочини шляхти проти українського народу були страшними. Одна з перших книг про Україну «История русов» свідчить: «Им дана власть все тое делать народу руському, что сами схотят и придумают, и они исполняли наказ сей с лихвою, и что только смыслить может своевольное, надменное и полное человечество, делали то над несчастным народом руським без угрызения совести. Грабительства, насилие женщин и самих детей, побои, мучительства и убийства превзошли меру самых непросвещенных варваров...». Інший історик свідчить: «Чинили різні грабіжництва, перед очима батьків спалювали дітей на жару і варили в казанах, а потім і матерів віддавали на муки і смерть». До того ж все це поєднувалося з образою національної гідності і віри.
Таким було тоді життя на Україні. Народ не міг терпіти такої наруги. На Україні постійно вибухали народні повстання. Вони переростали у національно-визвольні рухи, на чолі яких стояли кращі представники народу. То були справжні велетні волелюбного духу. І кожен з них полишив по собі пам'ять у народному серці, яка живе і буде жити, доки буде жити український народ. Це Северин Наливайко і Тарас Трясило, Самійло Кішка і Петро Конашевич-Сагайдачний, Максим Кривоніс та Іван Богун і багато інших, в діяннях яких вбачалися не лише відчайдушна хоробрість, а й національний характер самого народу, його найцнотливішої верстви – козацтва. Бо саме з козацтвом народ пов'язував cвої сподівання на краще майбутнє.