Пастернак О.

Про підкарпатські тризуби

Сполучення хреста з тризубом було на візантійських монетах. На стр. 46 «Ілюстрованої Історії України» акад. Грушевського (вид. Київ – Відень, 1921 р.) є малюнок монети Візант. імпер. Василя й Костянтина, сучасників Київського Князя св. Володимира. На цій монеті межи портретами царів стоїть тризуб, в якім середнього зуба протягнено вгору і на кінці його додано три хрести.
Подані факти ясно вказують, де шукати для київського тризуба початків та ідеї. Сюди направляє й праця О. Пастернака. Значення тризуба державне, національне, релігійне. Форма й стиль державного знаку тризуба, як герба Української Республіки, установлені законом. Для національного й релігійного знаку тризуба форма й стилізація можуть бути різні, по смаку й умілості.

С. Шелухін

В «Учительськім голосі» ч. II. з р. 1934 читаємо:

Про підкарпатські тризуби

В публікації «Пояснення тризуба, герба Великого Київського Князя Володимира Святого», що написав О. Пастернак, на стор. 32 наведено кілька Підкарпатських тризубів, які однак не вичерпують вповні цієї теми, а тому подаємо коротенько ще таке:
Тризуб на Підкарпаттю – це знак народний, релігійний та культурний, який є розповсюджений по цілім Шдкарпаттю. Находиться він на господарських будинках, головно на дверях, де його малює населення на Йордані (Водохреща) ; такі тризуби маємо в Ясіню та на Березнянщині, наприклад в Ставнім, Новій Стужиці і у Великім Березнім. Стало находяться такі тризуби на герендах старших будинків, наприклад, в Апші і в Нижніх Верецьких. Якнайгарніше є ці тризуби заховані в Підкарпатських церквах, наприклад в Дубовім, Калинах та в Нересниці. Маємо в руках фотографії з цих церков і бачимо, що це є тризуби з княжих часів. Тут лишається велика праця для дослідників. Про іконостас з Нересниці пишуть нам таке: «Іконостас походить з XVII століття, а тризуб є в такій пошані, як слід. Находиться він на головних образах Ісуса Христа і Матері Божої, а то зі сторони царських дверей; інде як вінець над образами наведений вгорі».