Ягупов В.В.

Що відображається в ідеалі. Форми прояву ідеалу

Вихідною основою виникнення ідеалів є дійсність, навколишнє соціальне середовище у всій багатогранності його проявів. Різні умови індивідуального і колективного буття, особливості життєдіяльності тієї чи іншої соціальної групи породжують специфічні, характерні лише даній спільноті завдання, котрі усвідомлюються в конкретних цілях та ідеалах. Це необхідно завжди пам'ятати, а особливо – коли йдеться про цілеспрямований вплив на духовний світ молодих вихованців, формування їхніх ідеалів.

«Педагогічна система кожної історичної епохи висуває свій оригінальний чи актуальний знаний образ людини. Кардинальні зміни у житті суспільства вносять відповідні корективи у виховний ідеал. То ж цілком закономірно виникає питання про сучасний педагогічний ідеал національного родинно-громадсько-шкільного виховання в Українській державі», – писав академік М. Г. Стельмахович.

Що ж відображається в ідеалі?

  • Потреби
  • інтерес
  • навколишнє соціальне середовище
  • світогляду

Потреби – необхідність у конкретних предметах, умовах діяльності суб'єкта тощо. Усвідомлення потреби веде до виникнення бажання, прагнення діяти з метою її задоволення. Саме вона є висхідним моментом активності вихованця.

Хоча без потреб формування ідеалів неможливе, самі вони безпосередньо ідеали не створюють. Потреби лише зумовлюють виникнення ідеалів через інтерес. Дуже важливо, щоб вихованець правильно усвідомлював свої інтереси. В іншому разі його діяльність може бути спрямована протилежно власним потребам.

Однак зводити ідеал лише до інтересів вихованця не можна. Крім інтересів, в ідеалі відбивається також навколишнє соціальне середовище. Навіть не просто дійсність, а її тенденції, можливості, цінності.

Ідеал – один із центральних, принципово важливих компонентів світогляду особистості. В ідеалі світогляд ніби концентрується, він є стрижнем, навколо якого об'єднуються в єдине ціле всі інші компоненти самосвідомості вихованця. Світогляд – це світосприймання і світорозуміння перш за все з позицій певних ідеалів, які має вихованець. Ідеал (система ідеалів) є ядром світогляду, визначає ставлення вихованця до минулого, теперішнього і майбутнього.

Ідеали визначають спрямованість духовної орієнтації особистості, наповнюють конкретним змістом її життєву настанову, формують провідні принципи та пріоритети діяльності. Особистість свідомо життєдіє так, щоб реалізувати ідеали, вплив яких виявляється, першою чергою, у наданні переваг одним цінностям перед іншими. Ідеал сам по собі є тим маяком, який вказує особистості напрямок руху і тому має для неї надзвичайно велику цінність.

Основні форми прояву ідеалу:

  1. найвищі моральні вимоги, вірогідна реалізація яких особистістю дала б змогу їй досягти досконалості;
  2. образ найціннішого і величного в людині;
  3. критерій виокремлення добра і зла.