Корсак К.В., Плахотнік О.В.

Труднощі на шляху дорослішання людства (частина 1)

І. Для допитливих. Труднощі на шляху "дорослішання" людства

Біологічна класифікація сучасної людини загальновідома: підвид sapiens (розумний) виду homo sapiens (людина розумна). Вона стверджує досить категорично: ми "розумні подвійно"!
Однак ця така приємна тирада є звичайнісіньким самопроголошенням – інопланетяни не проводили тестування на рівень розумності серед усіх розвинених видів сучасної зоосфери Землі, а тому люди не отримували від когось "диплома розумності".
Бо насправді люди не формують цілковито відокремленої частини життя на планеті й не мають комплексу принципових переваг і відмінностей. Багато живих істот знаходять або виготовляють знаряддя, велика кількість ссавців і птахів мають свою видову мову (у спілкуванні з людьми окремі примати засвоїли не одну – аж три мови!), всі "групові" види створили власне суспільство з відповідною етикою, мораллю і законодавством тощо.
Проте на відміну від цих видів люди спромоглися перейти від суто біологічної еволюції до суспільної і неабияк розвинути засоби колективного нагромадження досвіду, знань і компетентностей, що дають змогу збільшувати реалізаційні можливості кожного наступного покоління.
Пропонована праця – мікроскопічна частина саме таких засобів.
Наше завдання – подати читачам певну сукупність фактів і забезпечити поле для міркувань, аналізу, роздумів і прийняття власного і виваженого рішення.
Попереджаємо – будьте обережні!
Завжди пам'ятайте про те, що та інформація, яку люди нагромадили в якийсь момент, не гарантує точності прогнозів на майбутнє – постійно відбуваються непередбачувані відкриття і винаходи, які докорінно змінюють наші уявлення.
Ця книга з екології – не перша. Наші попередники вже описували історію розвитку екології, детально розглядали досягнення її біологічного сектору (теорію екосистем та ін.), обсяги і характеристики порушення людьми природної рівноваги (знищення природних екосистем, забруднення Грунтів, води і повітря). Особливо наголошувалося на переліку екологічних загроз існуванню всього людства.
Та у пропонованому навчальному посібнику ми намагатимемося не просто означувати негаразди і попереджати, а наголошувати на тому, що ці негаразди є наслідком старих знань, уявлень і технологій. Мінорний тон книг наших попередників був зумовлений тим, що на цій старій основі і справді не можна було знайти виходу, кращих варіантів, аніж заклики "Любіть природу!" і "Не забруднюйте довкілля!".
Сподівання на краще ми пов'язуємо як з позитивними зрушеннями у менталітеті дедалі більшої кількості осіб з вищою освітою і достатнім культурним рівнем, так і з гарантованою появою принципово нових технологій, які ми називаємо "високими".
Для пояснення наших міркувань наведемо такий приклад – поліпшення санітарного стану місць постійного перебування людей (насамперед житла), зокрема знищення у них хвороботворних мікроорганізмів.
Як це робити за "низькими" технологіями нам наочно демонструє телевізійна реклама. Потрібно купити патентовану ядучу рідину ("Доместос" чи щось інше) і вкрити нею кожен квадратний сантиметр поверхонь. Ефект буде швидкий – майже всі шкідливі найпростіші перестануть існувати. Віддамо належне авторам телевізійної реклами – вони не стверджують, що загинуть геть усі мікроби. Вони чесно зауважують – трішки залишиться, але забувають попередити, що ця дещиця негайно розпочне розмножуватися і невдовзі найпростіших буде стільки ж, як і на початку.
З того ж таки телевізора можна довідатися і про "середнього" рівня технології поліпшення санітарного стану житлових приміщень. Для цього нам радять придбати і встановити в усіх кутках квартири зволожувачі та іонізатори повітря, кондиціонери і люстри Чижевського тощо. Цей варіант більш ефективний у тому плані, що повітря таки очищається від шерсті домашніх тварин, стає комфортно вологим та ін. Але він значно дорожчий і за початковими, і за поточними витратами. До того ж ці засоби не досить ефективні у боротьбі саме з хвороботворними мікроорганізмами.