Корсак К.В., Плахотнік О.В.

Земельні та водні ресурси Землі (частина 1)

5.6.5. Земельні та водні ресурси Землі

Ми не розглядатимемо, як більшість авторів, цих двох видів ресурсів окремо. І причиною є не тільки та обставина, що земля без води так само малокорисна, як і вода без землі. Істотнішою є їх нерозривна єдність (на зрошення йде 70% всієї використовуваної людством прісної води), належність до вичерпних, незамінних і майже невідновних ресурсів.
Ситуація з ними вже давно критична у багатьох зонах Землі, що привабили людей надзвичайно сприятливими умовами для ведення сільського господарства. їх не можна не помітити, якщо бодай побіжно оглянути карту з позначенням густоти людності. 4-5-10 і навіть 20 осіб припадає на один гектар (це квадратна ділянка зі стороною 100 м) у місцях згущень селян у країнах "третього світу". Якщо подумки розташувати 10-20 осіб на цій площі, то легко уявити, що вони без труднощів перемовлятимуться один з одним, бо відстань між ними становитиме всього 25-35 метрів.
І в цих умовах настійливі люди примудряються виростити досить рослин і тварин для життя, звести якусь халупу, одружитися і народити дітей, знайти місце на цю халупу, на стежки й дороги, на школи й лікарні та ін.
Так живе сьогодні приблизно половина людності! І, погодьтеся, можна тільки подивуватися стійкості й працьовитості homo agricolus, бо життя у подібних умовах з покоління у покоління видається майже дивом. Тим, хто хоче ознайомитися з рекордами витривалості людини та її завзятості, радимо відвідати Бангладеш (у минулому – Східна Бенгалія), де вже давно на одного мешканця припадає менше 1000 м кв придатної для сільськогосподарського використання землі.
Карта густоти розселення також переконує нас, що на більшості суходолу або немає, або дуже мало людей. На величезних просторах (навіть материку!) немає і не передбачається у найближчому майбутньому постійного населення.
Може видатися дивним, чому це люди такі "компанійські", що десятками скупчуються на одному гектарі?
Причина, звісно, не в особливостях поведінки. Вона не в тому, що хлібороб не хоче збільшити свої поля, а в тому, що зробити цього практично неможливо.
Земельні ресурси Землі вичерпані до краю.
Хоча формально на кожного землянина (майже 6 млрд осіб) припадає 2,5 га (площа суходолу 15 млрд га), насправді ж (відніміть льодовики, гори, пустелі, болота, солончаки, міста, аеродроми, шосе, стадіони, басейни, туалети... і багато чого ще) для виробництва їжі у 1990 р. зосталося лише 0,28 га, а в 2005 р. буде менше 0,2 га.
Невже з решти 2,3 га немає можливості хоч частину перетворити на городи, поля і луки?
Теоретично така можливість лишається. Однак для її здійснення необхідно для зручних, придатних, але зовсім сухих земель знайти постійне джерело прісної води в умовах, коли до найближчої ріки сотні або й тисячі кілометрів (Сахара, більша частина Австралії, Аравія тощо). До того ж треба створити відведення використаної води, житло і безліч речей, які потрібні людям. Це, звичайно, легше, аніж заселити Марс чи Місяць, але не набагато.
А ви хочете освоювати плато Тассілі з мільйонами малюнків доісторичних людей у центрі Сахари?
Справа навіть не в тому, що люди згодні переселятися лише на краще місце (і, бажано, недалеко від тата й мами), а в тому, що людство не має вільних енергетичних ресурсів для серйозного освоєння пустель, тундри чи схилів гір. Зі сказаного зрозуміло, що людність Землі з великим напруженням, вдаючись до вимушеного масового використання дуже зручних (хоч і вичерпних) носіїв енергії, ледь утримується від небезпеки виникнення масового голоду, підтримуючи хитку рівновагу між збільшенням врожаїв і зростанням своєї чисельності.