Пастернак О.

Український герб тризуб. Традиція тризуба. Як можна послу житися тризубом?

Український герб ТРИЗУБ

Тризуб об’єктом (річчю) герба

Тризуб – це образок, який після історичних традицій становить геральдичний об'єкт герба, становить об'єкт символу (величавого образкового напису) якогось кличу, так, як образок орла або лева.

Традиція тризуба

Традиція тризуба поступає рівнобіжно з історією. Тризуб має і історичні сліди ще перед Христом у культурі еллінів, з якої вийшла грецька культура. Ті сліди зустрічаємо у грецьких богів Зевса, Посейдона (Нептуна), Плутона (Аїда) й ін. Там тризуб має історичну традицію, символ божеської влади. Звідти тризуб поширився під впливом грецької культури на інші культури і цією дорогою зайшов до Боспорського царства. І там тризуб має історичну традицію – символ царської влади. Наслідком безпосередніх зв'язків Києва (України) з Боспорським царством і впливом розвою грецької культури тризуб зайшов і до Києва. В Києві тризуб має історичну традицію, символ княжого роду (див. частину 3, розділ 2, взірець 1 – 7). Коли українське населення прийняло християнство, то тризуб в українського населення, поруч згаданого символу княжого роду, перейшов ще в ритуал релігії як символ релігійний рівнобіжної ідеї з хрестом, що захищає від зла, нещастя і подібного, а притягає добре.
Тризуб, як релігійний символ, зберігся і донині в Карпатах, де населення малює його на Йордані (Водохреща) на дверях та вікнах так:

Малюнок

Ці тризуби находяться повздовж Карпат, від Великого Березного і Ставного аж до Апші.
Все наведене є історичні традиції тризуба, а що є історичним, те у населення становить ідеал. Тризуб в українського населення становить історичний ідеал потрійної ідеї, а то: культурної, народної та релігійної.
Після упадку цієї держави тризуб утратив символ держави, а залишився символом культури, народу-нації та релігії.

Як можна послужитися тризубом?

Застерігаю читача, щоб із-за незнання правил геральдики не послужився тризубом точно відрисованим або намальованим після стилю, що подає взірець на ст. 31, бо цей стиль взірця установила держава, і він вже становить геральдичний об'єкт (річ) символу держави, тобто величавий образковий напис кличу держави Українська Народна Республіка, так як там на грошах звучить літерний напис.
Коли послужитися таким стилем тризуба, можна заплутатися в політичнокарні поступовання.
Той самий взірець, намальований з відхилами, тратить характер символу держави, залишається символом культури, народу-нації та релігії, так як орел або лев, і таким гербом можна послужитися, лиш стилю взірця на ст. 31. треба вистерегатися.
А послужитися тризубом можна. Там, де читач має право словами сказати: «я українець», «наша українська культура», «наш український народ», – там має право написати літерним письмом, а заразом і величавим образковим письмом-тризубом. Можуть ним послужитися товариства, корпорації та Поодинокі особи.
Члени української нації послугуються тризубом у Польщі, на Підкарпатській Русі, у Франції, Америці, Азії і всюди, де тільки вони є.
Ужгородський часопис «Українське Слово» з 15 березня 1933 пише:
«Його (тризуб) уживають нині в Галичині, уживали й уживають в Чесько-Словацькій республіці. Ось виходить в Празі «Розбудова Нації» з тризубом на першій-стороні, такий саме тризуб має на пр. «Манджурський Вісник» (Харбін), такий тризуб має «Рідне Слово» (Дяково) в Югославії, має його й часопис «Тризуб» (Париж) і т.д. Перед нами письмо з Української Громади з Льєжа (Бельгія) й таке саме з Серенга (Бельгія), де посередині печатки – великий тризуб. Його видимо й на часописах, що виходять в Америці».