Шевчук В.О. (ред.)

Французький дипломат барон Адольф д'Авріль на могилі Мазепи (1876)

Французький дипломат барон Адольф д'Авріль на могилі Мазепи (1876)

Адольф д'Авріль, який помер 1904 р. у 80 р. життя, був свого часу відомим французьким дипльоматом, спеціально в балканських та дунайських справах. Колишній слухач викладів Міцкевича (61) в «College de France» Авріль є одним із перших славістів у Франції. Він писав про Шевченка й перекладав його. Докладніше про Авріля див. у нашій розвідці «Шевченко у Франції», яка має появитися у збірнику Комісії Шевченкознавства НТШ.
У 1876 р. появилася в дуже обмеженому числі примірників книга Авріля, але без підпису автора (як високий урядовець він не міг підписати такої публікації): «De Paris а Г1 lie des Serpents a travers la Roumanie, la Hongrie et les Bouches du Danube. Paris, Ernest Leroux. 8°, p. 309.

Ось ми знаходимо на стор. 38-40 цієї праці:
«Я перебував у Галаці одночасно з п. Катальничано, відомим істориком, що свого часу видав у Яссах збірку молдавських хронік. Ми спільно вирушили на розшуки могили Мазепи, кермуючися таким уривком з хроніки Миколи Костіна... (тут цитується відомий уривок). Монастир св. Юрія обернули за господаря Кузи на торговельну школу-Церква, здається, стародавня, але тому, що візантійський стиль досі існує в князівствах (Молдово-Валахії), важко точно означити час поставлення церкви, тим більше, що П часто направляють та малюють білою фарбою. З півдня церква оточена ґанком із гарним виглядом на Дунай й на перші гори Добруджи. Праворуч брами знаходиться надгробний камінь із білого мармуру. Там прочитали ми слав'янськими буквами: «Dimitrios pacharnik diroksi inpacie 1836, octobre 22». Надпис зроблено в честь цього кравчого, але над ним двоголовий орел, з яким зв'язана традиція Мазепи ось яка:
Коли хотіли поховати кравчого, знайшли надгробок із орлом, мабуть, польським (62). Поруч була зброя й кістяк. Зброю зложили в церкві, де її тепер уже нема. Надпис над надгробником теж зник. Кости, згідно з звичаєм зложили в лантух і поховали. Тільки орел з короною нагадує про знахідку.
Молдавські хроніки містять подробиці до історії Польщі, Угорщини й особливо України. Сумніваюся, щоб Костомарів і Меріме (63), який скоротив Костомарова для Франції, використали як слід це джерело».