Шевчук В.О. (ред.)

Образ Івана Мазепи в художній літературі (частина 2)

Образ Івана Мазепи в художній літературі

У творчості Т. Г. Шевченка є немало роздумів про долю України, її пригнобленого народу і Запорозької Січі, зруйнованої за наказом Петра. Поет жалкує, що не відбулося об'єднання сил фастівського полковника Семена Палія та лівобережного гетьмана Івана Мазепи. Тоді по-іншому розгорнулися б події на Україні й там не панував би цар-деспот.

Наробили колись шведи
Великої слави,
Утікали з Мазепою
в Бендери з Полтави...
Нарадила мати,
Як пшениченьку пожати,
Полтаву дістати?
Ой пожали б, якби були
Одностайне стали
Та з фастовським полковником
Гетьмана єднали.

До гетьмана Івана Мазепи у Т, Г. Шевченка немає ворожого ставлення. В поезії «Чернець» згадано «сивого гетьмана», арешт і заслання Семена Палія в Сибір. У повісті «Близнецы» мовиться про переяславського полковника Івана Мировича, названого «другом и соучастником прокленаемого Мазепы», говорить про зруйнування Батурина російськими військами 1708 року. Немає сумніву, що Кобзар співчутливо ставився до трагічної долі України і її гетьмана Івана Мазепи. Англійський поет Байрон, який загинув у боротьбі за свободу грецького народу, з глибокою симпатією поставився до старого гетьмана, наблизив його до широкого загалу європейського і світового читача.

Видатний український радянський поет Володимир Сосюра в своїй поемі «Мазепа» вложив у вуста Івана Степановича такі слова:

– Я так люблю твої дороги,
Моя Україно сумна!
Ти на груді мої, мов рана...
О, як залізно вірю я,
що час визволення настане;
І шабля золота моя,
Мазепи, гетьмана Івана,
над трупом ката засія.

Поема В. М. Сосюри – це не тільки велика подія в культурно-політичному житті республіки, – це явище, яке виходить далеко за межі самої літератури. Ми маємо можливість побачити поета в новій, досі нами не баченій іпостасі. Впродовж десятиліть сталінського терору В. Сосюра жив у прихованій опозиції до режиму, що оголосив тотальний похід.проти людини під цинічними й лицемірними гаслами! Чи не тому симпатизував поет Мазепі, котрий виступив проти деспота, якого наслідував і возносив деспот Сталін?..
Чи був гетьман Мазепа першим, хто зрозумів нещирість московських царів? Безумовно, ні!

Микільський військовий собор, збудований І. Мазепою. Малюнок