Шевчук В.О. (ред.)

Примітки до віршів про Івана Мазепу

Примітки

Вірш і С. Яворського «Куди, Місяцю роги...» та «Хрест» А. Стаховського подано в перекладі з польської, решта – з книжної української мови.
1. Йдеться про атрибути герба Івана Мазепи: місяць, зорю, входив сюди і двораменний хрест, який тут виступає в образі орошеного руна. Руно – золота овеча шкура, що її вивезли з Колхіди аргонавти Стародавньої Греції.
2. Гедеон – біблійний персонаж, в давній поезії виступав образом звитяжця. В Біблії до Гедеона прикладають слово «меч»: «Меч Гедеонів».
3. Денниця – зоря. Богородиця в ті часи вважалася захисницею воїнів і бачилася як символ перемоги.
4. Місяць у цьому разі означає мусульман, турків.
5. Славний вождь – Іван Мазепа. Гербове світило – тобто потуга шляхетського герба.
6. Планета – у греків та римлян планети називалися іменем богів. До планет відносилися Місяць і Сонце; тут мається на увазі Місяць.
7. Роксолани – поетична назва українців.
8. Плюти – чорти, тут виступає синонімом мусульман, яких порівняно до слуг підземного царства, – від Плютон (Плутон) – бог підземного царства.
9. Трацький – від Тракії (Фракії), історичної області на сході Балканського півострова.
10. Іван – гетьман Іван Мазепа.
11. Книжка С. Яворського вийшла в 1689 році, коли українсько-російське військо на чолі з І. Мазепою та В. Голіциним рушило в другий Кримський похід. Автор сподівається на щасливе його завершення.
12. Кітва – якір.
13. В січні 1700 року І. Мазепа був ушанований нововведеним орденом святого Андрія, він став другим після канцлера Головкіна, який дістав цей орден, а з українців – перший.
14. Яків – один із патріархів іудейських, біблійний персонаж, син Ісааковий; вважалося, що Ісус Христос походив з його коліна. Зоря, за біблійною легендою, світила в небі в час народження Ісуса Христа.
15. Тобто в раю. Ліки – хори.
16. Іван Хреститель, патрон Івана Мазепи.
17. Камени – синонім муз.
18. Чернігівські Атени – Чернігівський культурний осередок, заснований у другій половині XVII століття Лазарем Барановичем, діяльністю цього осередку було й заснування в Чернігові колегіуму (ліцею), дозвіл на це дав І. Мазепа.
19. Цитня (Цитнус, Кифін) – острів, один із Кікладських островів.
20. Фосфор – світлоносець, ранішня зоря.
21. Таг – золотоносна ріка в Лузитанії (Іспанія). Калекут – Галлекути (Галіція) в Іспанії.
22. Сідонський – від фінікійського міста Сідон, що славилося пурпуром; тірський – від фінікійського міста Tip.
23. Мінерва – римська богиня мудрості, покровителька мистецтва, науки, ремесел, війни.