Рожик М.Є. та ін. Австро-сербський конфлікт. Липнева криза 1914 року

Скачати повну версію книжки (з малюнками, картами, схемами і таблицями) одним файлом Скачати підручник Всесвітня історія 10 клас. Новітні часи: 1914-1945

Розділ 2. Перша світова війна 1914-1918 років
§2. Початок Першої світової війни

Австро-сербський конфлікт. Липнева криза 1914 року

До війни готувалися всі великі європейські держави. Але найшвидше озброювалась Німеччина, яка перетворювалась у найбільш агресивну країну на континенті. На 1914 р. вона була підготовлена до ведення війни краще за своїх супротивників. Проте для початку конфлікту потрібен був привід. 28 червня 1914 р., в день національної скорботи сербського народу, в Боснії та Герцеговині відбулися маневри австро-угорської армії під командуванням спадкоємця престолу Франца Фердинанда. У цей же день його та дружину було вбито членом революційно-патріотичної організації «Млада Босна» Г. Принципом. У Берліні скористалися цим, й Австро-Угорщина зі згоди Німеччини звинуватила Сербію в смерті ерцгерцога, надіслала їй ультиматум, а невдовзі оголосила війну.
Наприкінці липня 1914 р. австро-угорські війська вторглися на сербську територію і піддали бомбардуванню Белград. Росія, яка обіцяла Сербії підтримку, розпочала часткову мобілізацію. Правлячі кола Німеччини використали це і 1 серпня оголосили війну Росії, а 3 серпня – Франції.
Німецькі війська, знехтувавши нейтралітетом, увійшли в Бельгію. Договір про нейтралітет Бельгії, підписаний раніше Пруссією, німецький канцлер цинічно назвав «клаптем паперу». У відповідь англійський уряд 4 серпня оголосив війну Німеччині. Так було розпочато війну між Німеччиною й Австро-Угорщиною, з одного боку, Англією, Францією та Росією – з іншого.
Участь у війні взяли найбільші держави Європи, що контролювали значну частину світу. Війна стала світовою, до конфлікту втягувалися щораз нові держави та народи. Наприкінці серпня 1914 р. війну Німеччині оголосила Японія, яка скористалася сприятливими умовами для завоювання німецьких володінь на Тихому океані та для підкорення Китаю.
У жовтні Німеччина домоглася того, що Османська імперія виступила проти Росії та інших держав Антанти. У Закавказзі, Сирії і Палестині утворилися нові фронти. Поступово у війну було втягнуто 36 держав світу. У збройні сили цих країн було мобілізовано понад 70 млн. чол.

◄ Характер Першої світової війни

Зміст підручника "Рожик М.Є. та ін. Всесвітня історія 10 клас. Новітні часи: 1914-1945"

Воєнні дії 1914 року. План Шліффена та його зрив. Перша світова війна ►

Скачати повну версію книжки (з малюнками, картами, схемами і таблицями) одним файлом Скачати підручник Всесвітня історія 10 клас. Новітні часи: 1914-1945