Рожик М.Є. та ін.

Російська революція 1917 року. Жовтневий переворот

§3-4. Російська революція. Росія в лютому-жовтні 1917 року

Жовтневий переворот і встановлення більшовицького режиму в Росії

Меншовики та есери все ще сподівались, що більшовики програють вибори до Установчих зборів і будуть усунені від влади. У виборах до Установчих зборів взяло участь 50 політичних партій, до виборчих урн прийшло 45 млн. виборців. За результатами виборів більшовики зазнали рішучої поразки, набравши лише 22,5% голосів, есери та меншовики – 60,5%, буржуазні партії та групи – 17%. Найбільше голосів під час виборів здобули есери, набравши 55%. З 715 новообраних депутатів до Установчих зборів есерів налічувалось 370 чол., більшовиків – 175, представників національних партій – 86, лівих есерів – 40, кадетів – 17, меншовиків – 15. Такий розвиток подій, звичайно, не влаштовував більшовиків. Вони запропонували Установчим зборам прийняти їхні документи, знаючи заздалегідь, що ця пропозиція буде відхилена. У ніч з 5 на 6 січня 1918 р. Установчі збори брутально, силою розігнали більшовики. Демонстрацію протесту, на яку вийшли робітники, студенти та інтелігенція столиці, було розстріляно. Загалом у цій бойні загинуло кілька сотень людей. На деякий час до більшовиків приєдналися ліві есери. Своїм необдуманим кроком вони створили видимість легітимності влади більшовиків. Всі інші політичні партії Росії комуністичний режим розпустив, а пізніше знищив і своїх союзників – лідерів лівих есерів. Таким чином В. Ленін та його партія здобули і втримали владу. Розгін Установчих зборів і розстріл мирної демонстрації означав кінець демократичного поступу Росії. Країна вступила у нову трагічну фазу розвитку – громадянську війну.

Документ «З архіву російської революції». Спогади В. Набокова

...До вечора (27 лютого 1917 р.) Морська (скільки можна було бачити з вікон...) ніби вимерла. Почали проїжджати броньовики, чулися постріли з гвинтівок і кулеметів, пробігали, притискаючись до стін, окремі солдати і моряки. Часом поодинокі постріли переходили в жваву перестрілку. Зранку 29 лютого відновилася сильна перестрілка на площі. Десь біля 11 ранку під вікнами нашого будинку пройшов великий натовп солдатів і матросів, що прямували до Невського... Точних свідчень було мало. Відомо тільки, що центральним пунктом є Державна Дума, а до вечора 1 березня уже говорили, що увесь Петербурзький гарнізон, а також деякі частини, що прибули з околиць, приєднались до повсталих.

Архив русской революции. Т. І – II. М., 1991, с. 18.

Запитання і завдання

1. Назвіть основні причини Лютневої революції в Росії.
2. Яким чином перша світова війна вплинула на ситуацію в країні?
3. Яке основне завдання виконала Лютнева революція в Росії?
4. На які здобутки під час демократичної революції сподівалися різні соціальні верстви в країні?
5. Які політичні сили сформували Тимчасовий уряд?
6. Чому ради в Росії стали органом влади?
7. З яких причин Тимчасовий уряд не зміг подолати хаосу в країні?
8. У чому полягає відмінність тактики партії більшовиків від інших політичних партій?
9. Практичне завдання. Ознайомившись із додатковим матеріалом, проведіть у класі засідання «круглого столу» на тему: «Чому більшовикам вдалося захопити владу у жовтні 1917 р.? Взяття влади більшовиками – військовий переворот чи соціальна революція?».