Рожик М.Є. та ін.

Комп'єнське перемир'я. Поразка Німеччини та її союзників. Масштаби втрат і руйнувань внаслідок Першої світової війни

§5. Воєнні та політичні події 1918 року. Завершення Першої світової війни

Комп'єнське перемир'я. Поразка Німеччини та її союзників. Масштаби втрат і руйнувань

Німецьке командування навесні 1918 р. спробувало розгромити англо-французькі війська до прибуття в Європу збройних сил США. Наприкінці березня Німеччина почала наступ. Ціною великих втрат її військам удалося просунутися до Парижа, захопити чимало полонених і трофеїв. Проте розбити англо-французькі
армії до прибуття американців не вдалося. Не тільки матеріальні, а й людські резерви Німеччини були вичерпані; на фронт відправляли підлітків. Солдати були втомлені й воювати не хотіли, багато їх дезертирувало.
Наступ німецьких військ зазнав краху, й ініціатива перейшла до Антанти. Англо-французькі армії та новоприбулі дивізії США відкинули війська Німеччини на вихідні позиції.
8 серпня розпочався наступ військ Антанти під загальним командуванням французького маршала Фоша. Вони прорвали фронт противника, розгромивши за один день 16 дивізій.
Не бажаючи воювати, німецькі солдати здавалися в полон. Це був, за словами фактичного керівника німецького генерального штабу генерала Людендорфа, «найчорніший день німецької армії в історії світової війни» (див. документи).
Англо-французькі та сербські війська наступали й на Балканському фронті. Болгарську армію було розбито і Болгарія капітулювала. Після розгрому англійськими і французькими військами турецької армії в Палестині та Сирії капітулювала й Османська імперія. Солдати австро-угорської армії відмовилися воювати. Австро-Угорщина розпалася. З листопада 1918 р. австро-угорське командування підписало продиктоване Антантою перемир'я.
На світанку 11 листопада 1918 р. в Комп'єнському лісі, у штабному вагоні французького маршала Фоша було підписано перемир'я між Німеччиною та її противниками (див. документ).
В той же час було припинено бойові дії. Перша світова війна закінчилася.
Згідно з умовами миру Німеччина зобов'язувалася звільнити захоплені нею території Бельгії, Франції і Люксембургу, а також Ельзас-Лотарингію, вивести свої війська з Австро-Угорщини, Туреччини і Румунії, звільнити лівий берег р. Рейн. Вона погоджувалася на перетворення правого берега Рейну у нейтральну зону. Бухарестський і Брестський договори анулювалися. Німеччина видавала союзникам 150 тис. вагонів, 5 тис. автомобілів, 5 тис. одиниць важкої артилерії, 1700 літаків і т. д.
Перша світова війна згубила мільйони людей і завдала величезної матеріальної шкоди. Убитих і померлих від ран налічувалося не менш як 10 млн, поранених – понад 20 млн. Крім того, величезна кількість людей загинула від хвороб та голоду.
Війна 1914-1918 pp. поглинула в середньому третину національного багатства головних держав – учасниць війни. Цілі міста і селища було стерто з лиця землі, зруйновано величезну кількість залізниць, мостів, фабрик, заводів. Війна призвела до занепаду промисловості, сільського господарства та фінансів у багатьох європейських країнах.