Рожик М.Є. та ін.

Завершення Першої світової війни. Комп'єнське перемир'я

§5. Воєнні та політичні події 1918 року. Завершення Першої світової війни

3. З угоди про перемир'я між союзниками і Німеччиною, укладеної в Комп'єнському лісі 11 листопада 1918 р.
На західному фронті
Ст. 1. Припинення воєнних дій на суші і в повітрі протягом 6 годин після підписання перемир'я.
Ст. 2. Негайна евакуація зайнятих країн: Бельгії, Франції, Люксембургу, так само як Ельзас-Лотарингії- так, щоб вона була здійснена протягом 15 днів... Ст. 4. Поступка німецькою армією такого військового майна: 5 тисяч гармат, 25 тисяч кулеметів, 3 тисячі мінометів і 1700 аеропланів...
Ст. 5. Евакуація німецькими арміями місцевостей на лівому березі Рейну. Місцевості на лівому березі Рейну будуть управлятися місцевими властями, але під контролем окупаційних військ союзників і Сполучених Штатів. Війська союзників і Сполучених Штатів проведуть окупацію цих місцевостей гарнізонами, що займають головні переправи на Рейні (Майнц, Кобленц і Кельн), з передмостовими укріпленнями цих пунктів в районі 30 кілометрів на правому березі.
Буде створена на правому березі Рейну, від кордону Голландії до кордону Швейцарії, нейтральна зона між рікою і лінією, проведеною паралельно передмостовим укріпленням і ріці в 10 кілометрах від них...
Ст. 7. (заборона пошкодження засобів сполучення і зв'язку та водних шляхів). Поступка союзниками 5 тисяч паровозів, 150 тисяч вагонів і 5 тисяч грузовиків. Залишення на місці всього персоналу і матеріалу ельзас-лотаринзьких залізниць і наявних на них запасів вугілля і всього устаткування.
Положення про східні кордони Німеччини
Ст. 12. Всі німецькі війська, які нині перебувають на територіях, що до війни становили частину Австро-Угорщини, Румунії і Туреччини, повинні негайно повернутися в межі Німеччини.
Всі німецькі війська, які нині перебувають на територіях, що до війни становили Росію, повинні також повернутися до Німеччини...
Ст. 15. Відмова від договорів Бухарестського і Брест-Литовського і від додаткових договорів.
Ст. 16. Союзники матимуть вільний доступ на території, евакуйовані німцями на східних кордонах, або через Данциг, або через Віслу, щоб мати можливість постачати продовольство населенню і з метою підтримання порядку...
Фінансові положення
Ст. 19. Не порушуючи ні в чому прав союзників і Сполучених Штатів, відмовитись в майбутньому від будь-яких вимог і претензій.
Відшкодування збитків...
Негайне повернення касової готівки Бельгійського Національного Банку... Повернення російського або румунського золота, взятого німцями або їм переданого. Це золото буде зберігатися союзниками до укладення миру.
Морські положення
Ст. 22. Здача союзникам і Сполученим Штатам усіх підводних човнів (включаючи підводні крейсери і мінні транспорта), нині існуючих, з їх озброєнням і спорядженням, в портах, указаних союзниками і Сполученими Штатами. Підводні човни, які не можуть вийти в море, будуть роззброєні... і повинні будуть залишатися під наглядом союзників і Сполучених Штатів.
Підводні човни, які готові вийти в море, мусять покинути німецькі порти негайно після одержання по радіотелефону наказу відправитись у порт, призначений для їх здачі...
Ст. 23. Надводні німецькі військові судна, вказані союзниками і Сполученими Штатами, будуть негайно роззброєні, потім інтерновані в нейтральних портах або, коли такі відсутні, в союзних портах, указаних союзниками і Сполученими Штатами.
Ст. 25. Вільний вхід і вихід з Балтики для військових і торгових флотів союзних держав і держав, які об'єдналися, забезпечені шляхом окупації в Німеччині всіх портів, оборонних споруд, батарей і укріплень всякого роду на всіх фарватерах, що йдуть від Каттегату до Балтики, і шляхом травлення і руйнування всіх мін або загороджень в німецьких територіальних водах і поза ними... Ст. 29. Евакуація Німеччиною всіх портів Чорного моря і передача союзникам і Сполученим Штатам усіх російських військових суден, затоплених німцями в Чорному морі...
Ст. 33. Ніяке переведення німецьких торгових суден під який-небудь нейтральний прапор не буде мати місця після підписання перемир'я.
Строк дії перемир'я
Ст. 34. Строк перемир'я визначається в 36 днів з правом продовження...

Хрестоматія з нової історії. К., 1954, ч. II, с 559-564.

Запитання і завдання

1. Як ви розумієте поняття «тоталітарний режим»? На конкретних прикладах доведіть, що саме такий режим утвердився в Росії після жовтня 1917 р.
2. Які народи здобули свою державність у результаті революції в Росії? Яка подальша доля цих держав?
3.Які вигоди отримали більшовики, підписуючи Брестський мир?
4. Після яких подій більшовики посилили «червоний терор»?
5. Поясніть, як ви розумієте вислів «червоногвардійська атака на капітал».
6. Назвіть класи й соціальні групи, що виступили проти більшовиків, утворивши білий рух.
7. Перелічіть держави, котрі послали військові контингенти в Росію.
8. Коли відбулася польсько-радянська війна і як вона закінчилася?
9. Практичне завдання: Покажіть на карті основні напрямки ударів білих армій під командуванням Колчака, Денікіна, Юденича та Врангеля. Покажіть також місця, де висадилися війська Антанти та інших держав.
10. Вкажіть на причини Листопадової революції в Німеччині.
11. Використайте документ і дайте оцінку Комп'єнського перемир'я і підсумків першої світової війни. Завдання: Проведіть дискусію в класі на тему: «Чому більшовикам вдався військовий переворот і захоплення влади?».