Рожик М.Є. та ін.

Новий курс Рузвельта. Зовнішня політика США у міжвоєнний період

§14-15. Сполучені Штати Америки у міжвоєнний період

«Новий курс» Ф. Рузвельта

Франклін Делано Рузвельт (1882-1945) народився в сім'ї великого підприємця і землевласника. Він закінчив Гарвардський університет і юридичний факультет Колумбійського університету. Незважаючи на тяжку хворобу, Рузвельт активно займався комерційно-фінансовою та політичною діяльністю. В 1913-1920 pp. був помічником морського міністра. У 1928 р. його обрано губернатором штату. Президентом, всупереч традиції, Ф. Рузвельт обирався аж чотири рази підряд (у 1932, 1936, 1940, 1944 рр.).
Приступивши до виконання президентських обов'язків, він домігся прийняття Конгресом 70 законодавчих актів, спрямованих на оздоровлення промисловості, сільського господарства, торгівлі, кредитно-грошової системи. Всі ці заходи отримали назву «нового курсу», мета якого полягала у здійсненні державного регулювання економіки. Була створена Національна адміністрація відбудови промисловості, яка здійснила примусове картелювання на основі «кодексів чесної конкуренції».
Ф. Рузвельт створив Адміністрацію громадських робіт, котра займалася тимчасовим працевлаштуванням людей. У 1933-1937 pp. для цього було виділено 12 млрд. дол.
Щоб подолати сільськогосподарську кризу, у травні 1933 р. було ухвалено закон про допомогу фермерам, а також засновано Адміністрацію для регулювання сільського господарства. Остання встановлювала ціни на сільськогосподарські продукти, а також обсяги їх виробництва.
Адміністрація Ф. Рузвельта збільшила заробітну плату, надала право на оплачувані відпустки й підвищила плату за понаднормові роботи. Згідно із законом Вагнера (Національний акт про трудові відносини), прийнятим у липні 1935 p., заборонялося переслідувати робітників за участь у створенні профспілок і організації страйків. У серпні 1935 р. Конгрес США схвалив закон про соціальне страхування. Відповідно до цього закону робітникам встановлювалися пенсії по досягненні 65 років. Грошове забезпечення гарантувалося також безробітним, інвалідам, сиротам та вдовам.

Зовнішня політика

Уряд Ф. Рузвельта проводив гнучку і реалістичну зовнішню політику. Одним із зовнішньополітичних актів нового президента, який викликав суперечливу реакцію американського суспільства та міжнародної громадськості, було встановлення дипломатичних і торгових відносин з СРСР. У 1933 р. США визнали Радянський Союз і обмінялися з ним послами, а в 1935 і 1937 pp. між цими державами були укладені двосторонні торговельні угоди.
США зміцнювали свої позиції в Латинській Америці. У грудні 1933 р. Рузвельт виступив з програмою політики «доброго сусіда» стосовно латиноамериканських держав. У 1936 р. між США і країнами Латинської Америки було підписано одинадцять торгових договорів. Ідеї панамериканізму сприяли успішному подоланню конкуренції з Англією, Німеччиною та Японією в цьому регіоні.
Напередодні другої світової війни загострилися відносини США з Німеччиною та Японією. Уряд США розгорнув активну підготовку до можливої війни, збільшивши виробництво озброєнь та кількість військових баз на островах Тихого океану. В 1938 р. військове міністерство США розробило «план промислової мобілізації» на випадок війни. На початку 1939 р. були проведені заходи, спрямовані на посилення армії та військово-морського флоту і створення потужних військово-повітряних сил.
Водночас в американському суспільстві наростали антивоєнні настрої. Влітку 1937 p., коли Японія розпочала масований наступ на Китай, американці організували рух солідарності з китайським народом. Під тиском миролюбних сил уряд Ф. Рузвельта у липні 1939 р. розірвав з Японією торговий договір. У листопаді 1939 р. Конгрес США скасував закон 1935 р. про нейтралітет, дозволивши продаж американської зброї жертвам агресії.
Проте у США були впливові сили, які протистояли курсу Ф. Рузвельта на союз з антифашистськими державами. На таких позиціях стояли, зокрема, ізоляціоністи. Частина з них виражала інтереси фермерських штатів, що орієнтувалися на внутрішній ринок. Інші були пов'язані з великими монополіями, інтереси яких перепліталися з інтересами німецьких та японських трестів. Політика ізоляціонізму не сприяла організації колективної відсічі фашистським державам, створенню гарантій миру й безпеки у світі.
Однак американському президентові вдалося збалансувати інтереси різних сил і значно посилити вплив США на розвиток міжнародних подій. Невдовзі були закладені принципи нової американської зовнішньої політики, які успішно реалізував Ф. Рузвельт.