Рожик М.Є. та ін.

Напад Японії на Китай у 1937 році

§29-30. Японія

Напад на Китай у 1937 році

Новий наступ Японії на Північний Китай розпочався 7 липня 1937 р. Невдовзі воєнні дії охопили всю територію країни. До 80% бюджетних видатків Японії припадало на військові потреби. Уряд Каноє змушений був посилити боротьбу з антивоєнними настроями в країні. Офіційно ця політика називалася «рухом за мобілізацію національного духу».
Ліга Націй у жовтні 1937 р. висловила свою моральну підтримку Китаю, засудивши японську агресію. Брюссельська конференція, скликана Лігою Націй у листопаді 1937 p., ще раз засудила агресивні дії Японії. У відповідь уряд Каноє відмовився від участі у конференції, ігнорувавши декларацію, прийняту її учасниками.
11 пистопада 1937 р. японські війська зайняли Шанхай, а через два дні – Нанкін. У січні 1938 р. японці розпочали бомбардування південних китайських міст. У жовтні 1938 р. були окуповані важливі стратегічні центри Південного Китаю Кантон і Ханькоу. 22 грудня 1938 р. прем'єр Каноє в урядовій декларації оголосив про встановлення «нового порядку» у Східній Азії. Японія вимагала приєднання Китаю до Антикомінтернівського пакту, визнання ним Маньчжоу-го та розміщення японських військових баз на китайських територіях.
Окупація Китаю була лише частиною агресивних планів Японії на Далекому Сході. Водночас вона спричинила напруження у японсько-радянських відносинах. З часу невдалих переговорів 1931-1932 pp. Японія і Радянський Союз нарощували збройні сили вздовж радянсько-монгольського кордону.
До літа 1939 р. Японія збільшила чисельність своєї Квантунської армії до 350 тис. чол. і в травні 1939 р. розпочала воєнні дії на р. Халхін-Гол. Бої продовжувалися понад чотири місяці. Врешті-решт об'єднані сили СРСР та Монголії завдали поразки японцям.
Підписання 23 серпня 1939 р. пакту Молотова-Ріббентропа змінило ситуацію на Далекому Сході, тимчасово зупинивши тут воєнні дії.
27 вересня 1940 р. Японія приєдналася до Троїстого пакту, який визнавав її інтереси в Азії. У квітні 1941 р. між СРСР і Японією було підписано договір про нейтралітет. Проте обидві країни готувалися до війни. Москва й надалі підтримувала комуністичний рух у цьому регіоні, а Японія готувалась вирішити так зване «північне питання», у вирішальний момент здобувши перемогу над СРСР.
6 вересня 1940 р. на основі ухвали імператорської конференції були визначені принципи державної політики імперії. У прийнятому документі, зокрема, зазначалося: «З метою завершення заходів по забезпеченню свого існування і самооборони Імперія приймає рішення не зупинятися перед війною з Америкою (Англією, Голландією) і відповідно до цього приблизно до кінця жовтня завершує всі воєнні приготування».
Окупація Японією на початку 1941 р. північної частини Індокитаю стала першим кроком до розв'язання японсько-американської війни, яка розпочалась 7 грудня 1941 р. нападом Японії на Перл-Харбор – військово-морську базу США на Гавайських островах.