Рожик М.Є. та ін.

Країни Африки у міжвоєнний період

§37. Національно-визвольна боротьба колоніально залежних країн Африки

Для національно-визвольної боротьби африканських народів були характерні політико-релігійні форми протесту.
У 1921 р. у Бельгійському Конго виник рух «кімбангізм», лідером якого став протестантський священик Симон Кімбанг. Його вшановували як месію, котрий має врятувати африканців. Кімбангісти відмовлялися сплачувати встановлені колоніальною адміністрацією податки, організовували антибельгійські виступи тощо. Так, 1931 р. в окрузі Кванго вибухнуло збройне повстання. Але повстанці, що мали переважно лише холодну зброю, не змогли протистояти колонізаторам.
З 1921 р. вперту боротьбу проти французьких колонізаторів вели рифські племена в Марокко. Влітку 1924 р. французи завоювали найбільш родючу долину Уерга, що стало каталізатором масового повстання. Нечисленна армія Республіки Риф розгромила всі військові загони інтервентів. Тоді Франція уклала угоду з Іспанією, у відповідності з якою у вересні 1925 р. 200-тисячна окупаційна армія двох держав розпочала наступ на позиції рифів. 70-тисячне рифське військо билося з відчаєм приречених, але сили були надто нерівні. Французам та іспанцям вдалося завоювати м. Адждир – столицю Республіки Риф. Президент країни і керівник повстання Абу-аль-Карим змушений був припинити боротьбу. Республіка Риф загинула, але повстанці Марокко ще тривалий час чинили опір колонізаторам.
З початку 30-х років став відчутним вплив Німеччини на іспанську зону Марокко. Верховний комісар іспанської зони генерал Франко втягнув марокканські племена у боротьбу проти Іспанської республіки. Однак у вересні 1938 р. в іспанській зоні Марокко вибухнуло антифашистське повстання. Партія національних реформ закликала до боротьби за державну незалежність.
У червні 1940 р. влада в Марокко перейшла до французького уряду Віші. З весни 1942 р. тут були розташовані американські військові бази. У 1944 р. Партія незалежності вручила марокканському султанові, французькій адміністрації й союзникам спеціальне звернення з вимогою надання незалежності, створення нових інститутів управління та об'єднання всього Марокко.
Національно-визвольний характер мав страйковий рух 30-х років у Тропічній та Південній Африці. Так, у 1930 р. почалися заворушення у Капській провінції, а в 1933 р. масові виступи африканців охопили Наталь. У британській Західній Африці бунтували селяни Золотого Берега, страйкували водії і вантажники Нігерії. Консолідація визвольної боротьби сприяла заснуванню тут Патріотичного товариства Йоруба. У 30-х роках активізувався антиколоніальний рух у Кенії, антиподаткові страйки охопили Південну Родезію, що змусило англійців запровадити тут воєнний стан.