Дрібниця В.О.

Спроби збереження української державності у складі Великого князівства Литовського у XV столітті. Князь Свидригайло

22.1. Спроби збереження української державності у складі Великого князівства Литовського у XV столітті. Князь Свидригайло

У XIV ст. почалося зближення Литви й Польщі – в 1385 р. між ними була укладена персональна Кревська унія: великий князь Литовський Ягайло одружився з польською королевою Ядвігою, а у 1413 р. підписано Городельську унію, за якою на Литву розповсюджено польські обмеження щодо православних. На початку XV ст. у князівстві ліквідовано залишки руського права, уведено польську адміністрацію та судівництво, військо за польським зразком.
Частина литовців на чолі з князями Вітовтом і Свидригайлом, які спиралися на українське населення, намагалася протистояти польському впливу. Князь Свидригайло, син Великого князя Литовського Ольгерда Гедиміновича, правив Вітебським уділом та на Поділлі. 1420 р. він, спираючись на німецьких хрестоносців, Московію та Молдавію, намагався скинути Великого князя Литовського Вітовта. Після смерті Вітовта, Свидригайло, підтриманий українською та білоруською шляхтою, яким обіцяв керівне становище у Великому Князівстві Литовському, розпочав війну з Польщею. Його противник Великий князь Жигмонт Кейстутович, щоб відтягнути від Свидригайла українських і білоруських бояр, зрівняв православних у правах з католиками. Це ослабило сили Свидригайла, який продовжував боротьбу за великокнязівський престол. 1435 р. потерпів поразку над р. Святою у Литві. Певний час він зберігав владу на українських землях Литви з титулом Великого князя, але фактично володів тільки Волинню і Східним Поділлям. Помер 1452 р. у Луцьку.
1481 р. українські й білоруські князі на чолі з Ф. Більським намагалися захопити владу в Литві. Однак заколот було придушено, Більський утік до Москви. У 1507-1509 pp. частина українських й білоруських князів на чолі з князем М. Глинським, підтриманих Москвою, намагалися відірвати українські землі від Литви, однак зазнали поразки.