Костомаров М. I.

Богдан Хмельницький (частина 17)

Богдан Хмельницький (частина 17)

Решта народонаселення, звана «поспільством», повинна була знову перейти під владу панів. У цьому була кричуща несправедливість. Все народонаселення було закликане на боротьбу за загальну свободу; всі однаково брали участь у цій боротьбі; а тепер виявилось, що вони боролися і проливали кров тільки для якихось сорока тисяч обранців, самі ж мали повертатися в попередню неволю. Після завершення реєстрування Хмельницький дозволяв власникам повертатись у свої маєтки і наказував усім, хто не ввійшов у реєстр, коритися панам під загрозою смертної кари. Разом з тим і король видав універсал, у якому звертався до всіх жителів України і повідомляв їх, що на випадок повстань хлопів проти власників, коронне військо разом із запорізькими козаками буде приборкувати їх. Як тільки про це довідався народ, виникло загальне заворушення. «Як! – кричав народ. – Де обіцянка гетьмана? Хіба ж ми не всі були козаками!» Власники, ледве ступивши у свої володіння, повинні були знову тікати з них, а деяким довелося поплатитися життям. Втікачі скупчувалися в Києві під захист Адама Киселя, призначеного київським воєводою, і ледь не пропадали з голоду, який набув жахливих розмірів. Багаті пани почали повертатися у свої помістя разом з командами, відшукувати застрільників попереднього бунту і страчувати їх. Де тільки пани відчували силу, там діяли жорстоко щодо непокірних хлопів: відрізали їм вуха, виривали ніздрі, виколювали очі тощо. Хмельницький за скаргами власників віщав, саджав на палю неслухняних. Хлопи, зі свого боку, де тільки могли підпалювали панські садиби, вбивали і мучили власників. Жителі на берегах Бугу і Дністра відзначалися серед інших буйністю і відвагою.
Самі реєстрові козаки незадоволені були винятковістю своїх привілеїв. Коли Хмельницький на початку березня 1650 року зібрав у Переяславі козаків на генеральну раду для затвердження реєстру, то, за його власним зізнанням, перетерпів великі труднощі.
Після цієї ради Хмельницький поїхав до Києва на зустріч з Киселем і готувався пообідати в його замку, як раптом збройний натовп поспільства накинувся на замок з розлюченими вигуками, кричав, що пора вчинити розправу над Киселем. Хмельницький безстрашно вийшов до народу, присягався, що за Киселем нема ніякої зради, і обіцяв не пускати панів у їхні помістя. Натовп цього разу послухався, але Хмельницький після того сказав Киселю таке: «Пани підчепили мене; на їхнє прохання я погодився на такий договір, якого не можу виконати ніяким чином. Посудіть самі: сорок тисяч козаків, а з рештою що я буду робити? Вони мене вб'ють, а проти поляків все ж таки повстануть». Поступаючись народним заворушенням, Хмельницький дозволяв йти в козаки кожному – під тим приводом, що, крім реєстрових, можуть ще бути охочі козаки, а тим часом відрядив посольство до короля; нагадував, що слід знищити унію, і просив, щоб пани, які мають українські маєтки, з'являлися туди без військових команд.
Землевласники, які були біднішими, наважувалися підкоритися долі. Хлопи збиралися на сходки і обмірковували, як їм жити з панами. В Немирові на такій сходці якийсь отаман Куйка порадив: «Дамо своєму пану плуг волів та чотири мірки солоду. Достатньо з нього, аби не здох з голоду!» В інших місцях хлопи домовлялися давати панам «поклони» на великі свята і відмовлялися від усякої панщини. Найбагатші пани не отримували ні гроша зі своїх великих помість. Шляхтичі самі взялися за польові роботи. «Не було села, – писав тогочасний польський історик-поет Твардовський, – де б бідний шляхтич міг позіхнути вільно. Ледь хто трохи погарячкує – відразу бунт; а сорок тисяч реєстрових, немов би горох з мішка розсипавшись по Україні, чинили моторошний для нас шерех».

Рисунок. Козацький табір