Костомаров М. I.

Богдан Хмельницький (частина 18)

Богдан Хмельницький (частина 18)

Гетьману дуже хотілося затягти Московську державу у війну з Польщею. Після зборівської угоди він був опечалений відмовою царя допомогти йому. Коли прибув до нього гонець, щоб поговорити про прикордонні справи, Хмельницький, за своїм звичаєм, стриманий у тверезому стані і відвертий у п'яному, перебуваючи напідпитку, висловив йому так:
«Що ви мені про дрюччя та булави товкмачите? Ось я піду, розламаю Москву і всю Московську державу: та й той, хто у вас на Москві сидить, від мене не відсидиться: чому він не подав нам допомоги на поляків ратними людьми?»

Московський уряд зрозумів, що коли він не буде заодно з Хмельницьким, то наживе собі в Хмельницькому ворога, і почав, за висловом того часу, «зачіпати Польщу». У липні 1650 року до Варшави приїхав посол Гаврило Пушкін зі скаргою на те, що, по-перше, в деяких офіційних паперах неточно був написаний царський титул, а по-друге, на те, що в Польщі друкувалися «безчесні книги», у яких містилися зневажливі відгуки про царя і московський народ. Так, наприклад, між іншим, в латинській історії Владислава IV, написаній Вассенбергом, було сказано: «Москвитяни тільки називаються християнами, а якщо поглянути на їхні справи і звичаї, то стає видно, що вони гірші за варварів; ми часто їх перемагали, побивали і кращу частину їхньої землі підкорили своїй владі». Московський посол вимагав, щоб усі «безчесні книги» були зібрані і спалені; щоб не тільки ті, хто готував ці книги, але й власники друкарень, складачі і друкарі та й господарі маєтків, де знаходяться друкарні, були страчені. «З таких вимог, – сказали сенатори послу, – ми бачимо, що його царська величність шукає приводу для війни; декілька рядків, якими погрішили літератори, не дають підстав для розриву миру. Чи варто через це проливати кров!»
Московське посольство наполягало на своєму. Декілька книг було спалено у присутності посольства, але це його не задовольнило. Члени посольства поїхали, обмовившись наостанок, що тільки покарання авторів «безчесних книг» і людей, що писали царський титул з пропусками, може запобігти розриву стосунків між Польщею і Московською державою.
Хмельницький, тим часом здружившись з кримським ханом, відправив козаків з татарами мстити молдавському господарю Василю Лупулі за те, що той не захотів виконати своєї обіцянки віддати дочку свою за сина Хмельницького. Козаки і татари нагнали такий страх на молдавського господаря, що він попросив миру і союзу. Під час цього походу коронний гетьман Потоцький, що повернувся з татарського полону, розміщався на Поділлі. Він не наважився допомагати молдавському господарю, але займався приборканням подільських хлопів, які постворювали тоді ватаги під назвою «левенців» і вели відкриту війну з коронними жовнірами. Польський загін під керівництвом Кондратського розбив їх і привів до Потоцького головного їхнього ватажка Мудренка з двадцятьма іншими отаманами. Потоцький наказав їх понівечити і відпустити, щоб вони своїм виглядом наводили жах на всіх, хто не захоче підкорятися панам. Цих понівечених привели до Хмельницького. Хмельницький відрядив до Потоцького полковника Кравченка.

 – Чи ти ще не напився крові нашої, пане гетьмане, – сказав Потоцькому Кравченко. – Навіщо порушуєш договір? Навіщо переходиш за межу на козацьку землю, коли не чутно супротивника?
– Земля ніколи не була козацькою! – гнівно закричав Потоцький, схопившись навіть за шаблю. – Земля належить Речі Посполитій. Маю право стояти і на межі, і за межею.
– Річ Посполита може покластися на козаків; ми захищаємо вітчизну.
– Які ви захисники, – сказав Потоцький, – коли ви чините насильство над шляхетством і примушуєте власників утікати зі своїх помість?
– А навіщо пани мучать і пригнічують народ? – відповів Кравченко. – Власники повинні чуйно і лагідно поводитись із селянами, тому що вони хоча і піддані ваші, а в ярмо шию підставляти не будуть.

Після цієї крутої розмови коронний гетьман доносив королю, що Хмельницький обманює поляків і полякам залишається тільки напасти на Хмельницького і знищити козацтво.