Пастернак О.

Переднє слово. Походження тризуба України. Історія тризуба

Переднє слово

Автор цієї праці про тризуб, як геральдичний знак св. кн. Володимира Київського, влучно звернув увагу на те, що вводить український тризуб в історичний і логічний зв'язок з культурними впливами на Україні греків, римлян, кельтів-галлів і веде до розкриття загадки про походження, ідею і значення знаку тризуба на Україні, як державного герба, національного знаку і релігійного символу. Тому праця О. Пастернака, хоч і на тему про геральдичне значення тризуба, вийшла за межі теми, набрала собі особливої цікавості й цінності. Вона слугує поглибленню української історії та виясненню її.
Про тризуб писали більш як 50 авторів. Думки їх цілком розбіжні: тризуб – це вершок скіпетра візантійського, скіфського, корона, голуб св. Духа, корогва, якір, генуезько-литовський портал, норманський лук, норманський шолом, норманська сокира, норманський ворон, кінець норманського списа, норманський орнамент і т. д. Що ж є правдою в цім хаосі? В 1929 р. проф. барон Таубе надрукував, що тризуб князя Володимира «без сумніву» скандинавського походження, норманський, бо має геометричну побудову. Але досить тверджень, що це норманський: лук, шолом, топір, ворон, орнамент, наконечник, щоб відкинути все, як лише вгадування, разом з епітетом «норманський». Мимоволі пригадується нарікання проф. Гедеонова, проф. Надєждіна й ін., що норманісти, через тенденцію всюди бачити скандинавське, стараються все київське виставити скандинавським і своїми тенденціями гальмують поступ науки й наукового думання. Барон Таубе тягне увагу від півдня на північ і не бачить знаків тризуба на монетах в Галії і в кельтського бога, а на Україні на монетах Боспорського царства та в катакомбах його на хрестах за кількасот років до легендарного Рюрика, тоді як у Скандинавії таких монет і хрестів не було. Боспорські монети мають тризуб і монограми геометричної побудови. Праця О. Пастернака якраз перекидає увагу на південь для розсліду над київськими тризубами.
Окрім Боспорського царства, українські старожитності дають нам знаки тризуба на Україні також на монетах князів св. Володимира, Святополка, Ярослава, на Десятинній церкві в Києві. В 1930 р. біля Дніпровського острова Шанця знайдено кам'яну застіжку із знаком тризуба. Літом 1933 р. проф. В. Січинський в Володимирі-Волинському знайшов знаки тризуба на цеглах, якими вистелено коло Успенського собору стежку й землю біля церковного будинку. Цеглу сюди взяли з «Апостольщини», з фундаменту церкви колишнього монастиря св. Апостолів, збудованої коло XIII в. Цей тризуб такий, як на боспорських монетах Криму, Кубані.
На Україні форми тризубів мають також «Йордани», що креслили їх ще й в XX ст. по хатах на стіні або дверях в день Йордану, Водохреща. Вигляд їх нагадує тризуби на монетах київських князів. На поземній лінії посередині стояв хрест, а по боках його два стовпи, повиті виноградною лозою, що нагадувало фігуру тризуба. Над хрестом писали монограму Христа: І. Н. Ц. І., над поперечним рам'ям, писали ліворуч «ні», праворуч «ка» (разом «ніка»), а під рам'ям два привіски: «А» і знак якоря, як грецька омега. Під хрестом дві палички перехрестям, що творить із поземною лінією трикутник, по боках його літери «А. Г.». Старий піп о. Павел в 1870-х роках на Полтавщині давав мені пояснення, що «ніка» означає «побіждай», тобто: вірою в Христа побіждай зло, рятуйся від гріха, лиха, нещастя. Літера «А» під рам'ям – це грецька альфа, на знак, що віра в Христа є початком всього в житті людей, а знак, схожий на якір, означає, що як у морі й на водах якір рятує судно й дає йому спокій, так і в житейському морі хрест і віра в його силу є людям якорем спасіння від гріхів і зла, порятунок і пристанище в небезпеках. Без сумніву, «ніка» – це від грецького слова «нікао» – побіждаю. В'яже з греками й підвісок фігури якоря під рам'ям хреста. «А. Г.» під хрестом означає: «Адамова голова».
Тоді ж, на Водохреща, кроплять св. водою з Йордану вікна, двері, будинки, ворота і всюди пишуть хрести, як знаки порятунку від злого духа, нещастя, біди. В Карпатських селах для того ж креслять знаки тризуба. Так у знаках хреста й тризуба сполучаються християнські й язичеські символи. Значення тризуба в українського населення потрійне. Він є символом державної влади, тобто державним гербом, знаком національним і знаком релігійним, тому і вживали його окремо і в комбінаціях: на монетах Свято-полка, Йорданях, по хатах.