ГДК, ГДВ, ГДН, ГДС, ГДР, ГрінПіс, гроза, гуміфікація, гумус, густота популяції, густота населення
Г
ГРАНИЧНО ДОПУСТИМА КОНЦЕНТРАЦІЯ (ГДК) – макс. кількість шкідливої речовини (забруднювача) в одиниці об'єму або маси водного, повітряного або грунт, середовища, яка практично не впливає на здоров'я людини. Встановлюється в законодавчому порядку або рекомендується як норматив. Останнім часом, нормуючи ГДК, виходять не лише з впливу конц. забруднювачів на здоров'я людини, а й з їхнього впливу на диких тварин, рослини, гриби, мікроорганізми, прир. угруповання в цілому, а також на клімат, прозорість атмосфери та санітарно-побутові умови життя.
ГРАНИЧНО ДОПУСТИМЕ НАВАНТАЖЕННЯ (ГДН) – макс, значення госп. чи рекреаційного навантаження на середовище природне, що встановлюються з урахуванням ємності середовища, його ресурсного потенціалу, здатності до саморегуляції та відтворення з метою охорони довкілля від забруднення, виснаження й руйнування.
ГРАНИЧНО ДОПУСТИМИЙ ВИКИД (ГДВ) – обсяг (кількість) забруднювачів, що надходять в атмосферу, водойми, грунт за одиницю часу з виробничо-госп. об'єктів, перевищення якого негативно впливає на довкілля й загрожує здоров'ю людини. Екологічно доцільно встановлювати ГДВ для кожного підприємства або джерела забруднення.
ГРАНИЧНО ДОПУСТИМИЙ РІВЕНЬ (ГДР) – вплив на людину факторів довкілля – шуму, вібрації, забруднювачів, температури тощо – періодично або протягом усього її життя (прямо чи опосередковано – через екосистеми), який не спричиняє соматичних або психічних розладів, а також змін стану здоров'я, працездатності, поведінки, що виходять за межі пристосувальних реакцій.
ГРАНИЧНО ДОПУСТИМИЙ СКИД (ГДС) – макс. маса забруднювачів, що дозволена до надходження у водний об'єкт із водами стічними й наступного відведення з нього за одиницю часу для забезпечення норм якості води в контрольному пункті. Встановлюється з урахуванням ГДК забруднювальної речовини в місцях водокористування, асимілювальної здатності водного об'єкта та оптим. розподілу маси забруднювачів, що скидаються водокористувачами разом із водами стічними.
«ГРІНПІС» (англ. green peace – зелений світ) – незалежна позапартійна міжнар. екол. організація, учасники якої виступають за охорону довкілля шляхом проведення різноманітних мирних акцій протесту.
ГРОЗА – атм. явище, результат утворення електричних розрядів між хмарами або хмарою та поверхнею Землі. Супроводжується громом, дощем, часто зливою, градом, сильним вітром.
ГУМІФІКАЦІЯ (від гумус та ...фікація) – процес біохім. розкладання мертвого орган, матеріалу (решток рослинних і тваринних організмів) з утворенням високомолекулярних гумінових речовин (гумінових кислот, гуміну, фульвокислот) за участі грунт, мікроорганізмів.
ГУМУС (від лат. humus – земля, грунт), перегній – орган, темнозабарвлена речовина, що утворюється в результаті розкладання рослинних і тваринних решток або продуктів життєдіяльності організмів. Г. має унікальну здатність утримувати воду й біогенні елементи. Від кількості Г. залежить родючість грунту.
ГУСТОТА НАСЕЛЕННЯ – 1) середня кількість особин виду або групи систематично чи екологічно близьких видів на одиницю площі або об'єму простору; 2) ступінь населеності конкретної території; число жителів на одиницю площі (зазвичай 1 км кв).
ГУСТОТА ПОПУЛЯЦІЇ – число особин (або біомаса) популяції на одиницю площі чи об'єму. Визначає ступінь освоєння території представниками даного виду. Істотно залежить від факторів довкілля.
Зміст підручника "Мусієнко М.М., Серебряков В.В., Брайон О.В. Екологія: Тлумачний словник"
Грунт, грунтова фауна, ДДТ, дегенерація, деградація грунту і природи ►